Lech Janerka: wyjazd z Wrocławia udaremnił mi stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2016 15:19
- Mieliśmy wyemigrować większą grupą do Stanów Zjednoczonych, bilety były już kupione. Mój brat, który 12 grudnia 1981 roku brał ślub, poprosił mnie, żebym przełożył wylot. Dzień później wybuchł stan wojenny, a ja zostałem we Wrocławiu - wspomina muzyk.
Audio
  • Lech Janerka o dzieciństwie i późniejszym życiu we Wrocławiu (Miejskie klimaty/Jedynka)
Lech Janerka
Lech JanerkaFoto: mat. prasowe

Lech Janerka to urodzony wrocławianin. Jego rodzice przyjechali do stolicy Dolnego Śląska z Częstochowy, a on sam pierwsze lata życia spędził przy placu Solnym, gdzie dziś przez całą dobę można kupić kwiaty od ulicznych sprzedawczyń.

Lech Janerka Plac Solny z czasów mojego wczesnego dzieciństwa pamiętam jako miejsce trochę bajkowe, mimo tego, że przypominał wtedy pobojowisko

– Wtedy na placu nie było płyty wierzchniej, wszędzie były gruzy, wyglądało to jak pobojowisko. Mimo tego było to miejsce trochę bajkowe. W jednym z naroży placu było miejsce, w którym działał zegarmistrz. Do jego zakładu prowadziły płaskie schody, po których małe dziecko było w stanie samo wchodzić. No więc biegałem tam i stawałem przed witryną, w której był zegar z kukułką i z takim dziwnym wahadełkiem-huśtawką. Stałem tak i się hipnotyzowałem - opowiada gość radiowej Jedynki.

Jak dorastało się w mieście, do którego wszyscy dopiero co przyjechali, jak długo Lech Janerka mieszkał w Nowym Jorku, do którego w końcu udało mu się wyjechać i dlaczego nie posłuchał Grzegorza Ciechowskiego, który namawiał go na przeprowadzkę do Warszawy, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Miejskie klimaty" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Lech Janerka (muzyk, wokalista)

Data emisji: 18.11.2016

Godzina emisji: 23.12

pg/mg

Czytaj także

Lech Janerka: najchętniej robiłbym piosenki 30-sekundowe

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 07:35
- Uwielbiam krótkie piosenki. To kwintesencja pomysłu, rytm, klimat. Niespecjalnie pracochłonne, a dają dużo frajdy - mówi Lech Janerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nowak: moim idolem jest Lech Janerka

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2015 22:07
- Spotkanie z nim było kolejnym kopem w życiu do tego, by robić to, co robię – mówił w Jedynce lider zespołu Raz Dwa Trzy.
rozwiń zwiń