Zofia Czerwińska o swoich miastach i... psach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2017 13:00
Aktorka urodziła się w Poznaniu przed II wojną światową, jednak nie mieszkała tam długo. - Mój ojciec był znanym lekarzem w Poznaniu, miał prywatną klinikę, w innej był ordynatorem. Niemcy inteligencję wysiedlali - wspomina gość Macieja Zdziarskiego.
Audio
  • Wszystkie miasta Zofii Czerwińskiej (Miejskie klimaty/Jedynka)
Aktorka Zofia Czerwińska wchodzi na uroczystą galę otwierającą jubileuszową, 40 edycję Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2015 roku
Aktorka Zofia Czerwińska wchodzi na uroczystą galę otwierającą jubileuszową, 40 edycję Festiwalu Filmowego w Gdyni w 2015 rokuFoto: PAP/Piotr Wittman

małgorzata kalicińska
Małgorzata Kalicińska - obywatelka świata

Wówczas właśnie aktorka zagrała swoją pierwszą główną rolę. -  Całe życie miałam psy. Moja rodzina była "bardzo zwierzęca". Suczka, która wychowywała się ze mną miała wówczas 6 lat. Dostałam ją jako szczeniaka, gdy sama miałam roczek i byłam jeszcze w kojcu. Ona miała być zostawiona, bo Niemcy nie zgadzali się na ewakuację ze zwierzętami. Prawdopodobnie zagrałam swoją pierwszą rolę przekonującą, zrobiłam straszny show, płaczem i rozpaczą, że Niemcy zgodzili się na tę spanielkę - opowiada Zofia Czerwińska. Psy w życiu aktorki wciąż odgrywają ważną rolę, także w radiowym studiu towarzyszył jej ukochany sznaucer. 

Zanim aktorka trafiła do Warszawy, los rzucił ją m.in. do Trójmiasta i Krakowa, które z tych miast wspomina najcieplej? Czy wciąż włada jeszcze gwarą poznańską? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: "Miejskie klimaty" z cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Zofia Czerwińska (aktorka)

Data emisji: 6.01.2016

Godzina emisji: 23.04

gs/jsz

Czytaj także

Ireneusz Dudek - bluesman rodem ze Śląska

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2016 15:11
- Śląskość była ważną kategorią w moim rodzinnym domu. Mój dziadek i pradziadek walczyli w powstaniach śląskich. Marzyli, żeby Śląsk był częścią Polski - mówi muzyk w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Święcicki: z Lwowszczyzny do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 10:00
Gość audycji od lat związany jest z krakowską Piwnicą pod Baranami, ale nie pochodzi ze stolicy Małopolski. Urodził się w 1936 roku w Sokalu w guberni lwowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: urodziłem się tuż obok Trójkąta Trzech Cesarzy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2016 15:40
- Niwka to dziś dzielnica Sosnowca. To tam się urodziłem, raptem kilkaset metrów od Trójkąta Trzech Cesarzy, czyli magicznego miejsca, gdzie spotykały się trzy zabory - mówi w radiowej Jedynce słynny tekściarz.
rozwiń zwiń