Jerzy Grunwald. Z Katowic w świat

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 14:00
Muzyk Jerzy Grunwald grał z No To Co, En Face oraz Niebiesko-Czarnymi. Urodził się w Katowicach, potem wyemigrował - przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, potem wyjechał do Szwecji, gdzie mieszka do dziś.
Audio
  • Muzyk Jerzy Grunwald o swoich podbojach świata (Miejskie klimaty/Jedynka)
Jerzy Grunwald
Jerzy GrunwaldFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Artysta podkreśla, że w latach 60. grupa No To Co była ambasadorką polskiej piosenki. - Graliśmy muzykę ludową, przerabiając ją na konwencję bitową. To sprawiło, że staliśmy się zespołem bardzo oryginalnym, a nasza muzyka została dostrzeżona nie tylko w krajach demokracji ludowej, ale także na Zachodzie - mówi.

Jerzy Grunwald wspomina, że pierwszym zachodnim krajem, który odwiedzili muzycy, była Szwajcaria. - Przeżyliśmy szok kulturowy, wydawało mi się, że jesteśmy w innym świecie, ludzie byli bardziej otwarci, nie było tej blokady, że to można, a tego nie - opowiada.

Kolejnym rozdziałem z życia artysty był wyjazd do Stanów Zjednoczonych. - Miałem wtedy 22-23 lata, byłem człowiekiem bardzo zdesperowanym. Wyjechałem do USA na dwa tygodnie, a spędziłem tam ponad 9 lat. Poznałem tam moją eksmałżonkę, z którą wyjechałem później do Szwecji - opowiada.

W rozmowie wyjaśnia, dlaczego tak bardzo chciał wyjechać z Polski i opowiada, jakie wrażenie zrobił na nim Nowy Jork lat 70. Zdradza, jak współpracowało mu się z ojcem Wojciecha Cejrowskiego, Stanisławem, który był menedżerem No To Co. Opowiada też, jak powiedział "nie" Davidowi Fosterowi, jednemu z największych amerykańskich producentów muzycznych.

***

Tytuł audycji: "Miejskie klimaty" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Jerzy Grunwald (wokalista, instrumentalista, kompozytor)

Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 23.06

mg/ab

Czytaj także

Jerzy Grunwald. Folklor, bigbit i pop

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 12:10
Muzyk Jerzy Grunwald grał z No To Co, En Face oraz Niebiesko-Czarnymi. Przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, a obecnie jego domem jest Szwecja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulubione przeboje Jerzego Grunwalda

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 20:22
- Pierwszym moim instrumentem była perkusja. Po koniec lat 60. wydawało mi się, że zostanę perkusistą, ale gitara zwyciężyła - wyznał Jerzy Grunwald piosenkarz, gitarzysta, kompozytor i producent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Frąckowiak: bardzo lubię słuchać ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2017 11:50
- Każdy człowiek ma coś do powiedzenia, a ludzie wyjątkowi i niezwykli szczególnie. Dlatego chcę słuchać ludzi, aby nasycić się - przyznaje piosenkarka.
rozwiń zwiń