Ewa Dałkowska: jestem strasznie sentymentalna

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2017 11:10
Aktorka przyznaje, że powroty do rodzinnego Wrocławia są dla niej wyjątkowe. - Jestem bezgraniczne zakochana we wrocławskiej publiczności. Uważam ją za najlepszą. Pamiętam to jeszcze z czasów stanu wojennego, kiedy przyjeżdżaliśmy z Teatrem Domowym. Wystarczyło iskierkę puścić - wspomina Ewa Dałkowska. 
Audio
  • Ewa Dałkowska: jestem strasznie sentymentalna (Miejskie klimaty/Jedynka)
Ewa Dałkowska w studiu S-7
Ewa Dałkowska w studiu S-7Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Olga Bończyk 663 free
Olga Bończyk: Szukam miejsc cichych, spokojnych, choć nie jestem odludkiem

Jej rodzice pochodzili z różnych regionów II Rzeczpospolitej, ale Wrocław postanowili traktować jako swoje miasto. - Poznali się w urzędzie wojewódzkim. "Ładne to to, ale za bardzo wymalowane", powiedział mój tata, poznaniak o mojej mamie, która pracowała w urzędzie. Zaloty trwały 3 miesiące. Zdaniem mamy nie był to człowiek wymarzony - inteligent szlacheckiego pochodzenia, z różnymi pomysłami na życie, ale wziął się energicznie do sprawy - wspomina poznanie się swoich rodziców aktorka. 

Jak przyznaje rodzice nie tylko pochodzili z różnych regionów Polski, ale także z różnych warstw społecznych. Jednak w domu panował egalitaryzm. Aktorka z rozrzewnieniem wspominała czas spędzony w babci w Rawiczu, w cudownym domku przed którym pasła się koza Basia. - Dużo tam się bawiliśmy, nauczyliśmy. Cała rodzina się tam zjeżdżała. Babcia była niezwykłą osobą. Trzymała wszystkich krótko, miał nieprzekraczalne zasady. Nie sposób było zrobić coś złego przy niej. Była nieprawdopodobnie lubiana przez całą naszą rodzinę - opowiada gość Macieja Zdziarskiego. 

Ewa Dałkowska opowiadała także o innych ważnych dla niej miejscach na mapie Polski, o potrzebie bycia poza centrum, realizacji marzeń swojego ojca i spacerach "na golasa" po ogrodzie. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Miejskie klimaty z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Ewa Dałkowska

Data emisji: 10.03.2016

Godzina emisji: 23.05

gs/kul

Czytaj także

Jerzy Grunwald. Z Katowic w świat

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 14:00
Muzyk Jerzy Grunwald grał z No To Co, En Face oraz Niebiesko-Czarnymi. Urodził się w Katowicach, potem wyemigrował - przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, potem wyjechał do Szwecji, gdzie mieszka do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Żak: jestem torunianką, ale w Warszawie nie czuję się jak słoik

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 13:30
- Dzisiaj ważne jest, żeby pamiętać, skąd się pochodzi. Totalna globalizacja jest dla mnie przerażająca, ja z dumą podkreślam, że jestem z Torunia, choć mieszkam teraz w Warszawie, a długo mieszkałam też we Wrocławiu - mówi aktorka.
rozwiń zwiń