Zmarł Zbigniew Wodecki. Przypominamy ostatni wywiad w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 15:50
W wieku 67 lat zmarł Zbigniew Wodecki - wirtuoz skrzypiec, trąbki i fortepianu, jednocześnie wybitny wokalista o wyjątkowych warunkach głosowych, a także kompozytor i aranżer.
Audio
  • Zbigniew Wodecki opowiada o magii Krakowa i swoim podróżowania (Miejskie klimaty/Jedynka)
Zbigniew Wodecki w studiu Jedynki
Zbigniew Wodecki w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Po raz ostatni artysta gościł w radiowej Jedynce pod koniec marca tego roku. Dowiedzieć można sie było wówczas między innymi, jak często podróżował w czasach szkoły podstawowej. - Najpierw jeździliśmy z zespołem kameralnym. Jak byłem w szkole średniej muzycznej, bardzo często wyjeżdżałem z chórem do Wiednia, do Budapesztu, do Debreczyna. To były takie moje pierwsze podróże. Później zacząłem sam śpiewać i to już jest urwanie głowy - opowiadał Zbigniew Wodecki.

Zbigniew Wodecki Jak ktoś się urodził w Krakowie, to ma drogę naznaczoną na całe życie

Przyznał też, że w czasach, kiedy nie było GPS-ów ułatwiających podróże, w środowisku muzyków krążyła anegdota, że jeśli ktoś nie wie, jak gdzieś dojechać, to trzeba zadzwonić do Wodeckiego, bo on na pewno wie jak.

Pochodzący z Krakowa muzyk decyzję o swojej drodze artystycznej i swoim śpiewaniu podjął w... Świnoujściu. - Od dziecka śpiewałem. Na porodówce mama poznawała mnie po głosie, bo od razu miałem baryton. Potem śpiewałem w domu - wspominał gość "Miejskich klimatów" dodając, że z racji rodziców związanych z muzyką dzieciństwo spędził w filharmonii.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Miejskie klimaty z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Zbigniew Wodecki

Data emisji: 24.03.2017

Godzina emisji: 23.06

gs/mc/pg

Czytaj także

Katarzyna Żak: jestem torunianką, ale w Warszawie nie czuję się jak słoik

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 13:30
- Dzisiaj ważne jest, żeby pamiętać, skąd się pochodzi. Totalna globalizacja jest dla mnie przerażająca, ja z dumą podkreślam, że jestem z Torunia, choć mieszkam teraz w Warszawie, a długo mieszkałam też we Wrocławiu - mówi aktorka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Blumenfeld: jak cię potrzebują, to cię wszędzie znajdą

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2017 10:26
Znany z udziału w wielu polskich filmach, a także z pracy w teatrze. Przez kilka lat występował na scenie w Berlinie, a po ukończeniu 60 lat zagrał w holywoodzkim filmie nagrywanym w Nowym Jorku.
rozwiń zwiń