X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jaki jest Śląsk Magdaleny Ogórek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 09:34
- Rybnik traktuję bardzo sentymentalnie. Zawsze będzie dla mnie odniesieniem do dzieciństwa, gdzie było sielsko-anielsko. Wyruszając poza Rybnik, widzimy wody, lasy - opowiada o mieście swojego urodzenia Magdalena Ogórek. Jak przyznaje, dla osób kojarzących Śląsk z typowym krajobrazem, czyli hałdami i szkodami górniczymi, to może być duże zaskoczenie. 
Audio
  • Dr Magdalena Ogórek opowiada o Śląsku swojego dzieciństwa i poszukiwaniu zrabowanych dzieł sztuki (Miejskie klimaty/Jedynka)
Maciej Zdziarski i Magdalena Ogórek
Maciej Zdziarski i Magdalena OgórekFoto: Polskie Radio

ogi663.jpg
Syn esesmana zwraca skradzione dzieła sztuki

Jednocześnie gość Macieja Zdziarskiego przyznaje, że Rybnik jest typowym śląskim miastem. - Śląskie społeczności są małe, czuć wspólnotowość, czuć więź między ludzką i w odróżnieniu od innych miejsc, w których dane mi było mieszkać, a Śląsku sąsiedzi wciąż mówią sobie "dzień dobry" - podkreśla Magdalena Ogórek, dodając, że sąsiedzi wciąż interesują się losem tych, którzy mieszkają w ich okolicy i wykazują wiele empatii dla innych. 

W "Miejskich klimatach" rozmawialiśmy także o dziełach sztuki wywiezionych z Polski podczas II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem prac zrabowanych przez gubernatora Dystryktu Krakowskiego Ottona von Wächtera, który w ukrywał się po wojnie w Rzymie jako mnich i tam też zmarł. Magdalena Ogórek jest zaangażowana w odzyskiwanie dzieł sztuki od syna gubernatora. 


mid-17317036 kopia 663.JPG
Grabież na wielką skalę w czasie Powstania Warszawskiego

Jaka jest typowa Ślązaczka według dr Magdaleny Ogórek? Jak gość Macieja Zdziarskiego wspomina związki swojej rodziny z historią Śląska? Jaką bibliotekę miała w domu? Czego szuka w watykańskich archiwach? Jak wspomina okres swojego kandydowania na prezydenta? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji. 

***

Tytuł audycji: Miejskie klimaty z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: dr Magdalena Ogórek (historyk, wykładowca)

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 23.05

gs/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarł Zbigniew Wodecki. Przypominamy ostatni wywiad w Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 15:50
W wieku 67 lat zmarł Zbigniew Wodecki - wirtuoz skrzypiec, trąbki i fortepianu, jednocześnie wybitny wokalista o wyjątkowych warunkach głosowych, a także kompozytor i aranżer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Cieślak: między Szczecinem, Krakowem a Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 14:00
- Szczecin jest bardzo pięknym miastem. Zaprojektowanym przez ten sam sztab architektów, którzy brali udział w projkektowaniu Paryża, w związku z tym ma bardzo wiele rond. Jest miastem przestrzennym. Mój tata nie bez powodu wybrał to miasto, żeby w nim zamieszkać i żyć - przyznaje aktorka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magdalena Zawadzka - warszawianka wychowana na Pogodnie

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2017 15:20
- Mieszkałam w Szczecinie przez 11 lat. Nomen omen miałam pogodne dzieciństwo. Rodzice strzegli mnie przed okropieństwami stalinowskiej rzeczywistości - mówi w radiowej Jedynce Magdalena Zawadzka.
rozwiń zwiń