Jerzy Dudek. Charakter ukształtowany na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2017 16:40
Słynny bramkarz, który wielokrotnie reprezentował biało-czerwonych, opowiedział o miastach, z którymi jest związany. I choć urodził się w Rybniku, to bliższy mu jest Knurów, w którym się wychował i spędził 22 lata życia.
Audio
  • Jerzy Dudek i miasta, które go ukształtowały (Miejskie klimaty)
Maciej Zdziarski i Jerzy Dudek
Maciej Zdziarski i Jerzy DudekFoto: Polskie Radio

Jerzy Dudek podkreśla, że jest Ślązakiem i identyfikuje się z cechami, które przypisywane są mieszkańcom tego regionu. - Wszyscy mówią, że Ślązak ma twardy charakter, to chyba ze względu na korzenie robotnicze, bo człowiek nie ma czasu na marudzenie, trzeba rano wstać i ciężko pracować. Poza tym przywiązanie do rodziny, lojalność, pokora - mówi. - Na osiedlu było trzeba też zawalczyć o swoje miejsce w hierarchii. To wszystko, i oczywiście jeszcze piłka nożna, ukształtowało mój charakter - podsumowuje.

Jak chłopak z robotniczego osiedla w Knurowie zdobył sportowe szczyty? W jaki sposób trafił do klubu piłkarskiego w Rotterdamie i dlaczego początkowo po wyjeździe się załamał? Jakie jeszcze miasta zobaczył, będąc gwiazdą piłki nożnej? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Miejskie klimaty z cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Jerzy Dudek (piłkarz grający na pozycji bramkarza, wielokrotny reprezentant Polski)

Data emisji: 12.05.2017

Godzina emisji: 23.09

mg/mc

Czytaj także

Jedynka w Rybniku na festiwalu piosenki artystycznej!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 15:20
Audycja "Jedyne takie miejsce" tym razem była nadawana z Rybnika, gdzie trwa 21. Ogólnopolski Festiwal Piosenki Artystycznej OFPA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaki jest Śląsk Magdaleny Ogórek?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 09:34
- Rybnik traktuję bardzo sentymentalnie. Zawsze będzie dla mnie odniesieniem do dzieciństwa, gdzie było sielsko-anielsko. Wyruszając poza Rybnik, widzimy wody, lasy - opowiada o mieście swojego urodzenia Magdalena Ogórek. Jak przyznaje, dla osób kojarzących Śląsk z typowym krajobrazem, czyli hałdami i szkodami górniczymi, to może być duże zaskoczenie. 
rozwiń zwiń