Jacek Cygan: dzięki sztuce stajemy się pogodniejsi

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 14:45
- Sztuka uczy intymności, dlatego tak ważny jest kontakt z książką czy muzyką, zwłaszcza gdy jest się w starszym wieku - mówi w radiowej Jedynce Jacek Cygan.
Audio
  • Jacek Cygan o przeżywaniu czasu pogody Czas pogody/Jedynka)
- Wierzę w to, czas nas uczy pogody -  mówi Jacek Cygan
- Wierzę w to, czas nas uczy pogody - mówi Jacek CyganFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Nawiązując do jednego ze swoich przebojów autor tekstów podkreślił, że czas uczy nas pogody. - Dzieje się to w tysiącach tonacji. Każdy może po swojemu wybrać drogę do tej pogody - twierdzi Jacek Cygan.

Jako przykład gość audycji "Czas pogody" podaje pianistę, dyrygenta i kompozytora Leopolda Kozłowskiego. - We wrześniu byliśmy razem na festiwalu w niemieckim Erfurcie, gdzie promowaliśmy książkę "Klezmer", którą o nim napisałem. Podczas spotkania autorskiego Leopold zagrał na fortepianie 5 utworów. Ten wieczór był triumfem jego wieku (93 lata - przyp. red.). Po tym wszystkim co przeszedł, zwłaszcza w czasie wojny, każda minuta jest dla niego jakimś skarbem, on to chłonie. Poza tym otacza go bardzo wiele młodych osób: artyści, z ktorymi występuje czy muzycy, z którymi pracuje - opowiada Jacek Cygan.

Skąd wzięło się hasło "tonacja ra-mol" i czemu zawdzięcza swą ponadczasowość piosenka "Życie jest nowelą", dowiesz się z nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: "Czas pogody"

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Jacek Cygan (autor tekstów, pisarz)

Data emisji: 9.10.2016

Godzina emisji: 10.17

pg/kd

Czytaj także

Spółka Cygan-Filar. Wszystko zaczęło się w Szklarskiej Porębie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 19:50
Autor tekstów Jacek Cygan i kompozytor Jerzy Filar opowiadają o 40 latach współpracy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Cygan: swoje opowiadania nazywam w żartach literaturą ze śmieci

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2016 16:00
- Zaczątki tych opowiadań napisałem podczas moich podróży - na odwrotach różnych kwitów i rachunków. Mam też niezliczoną liczbę notesików - powiedział gość radiowej Jedynki.
rozwiń zwiń