Chcesz pozostać młodym? Ćwicz umysł!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 15:30
- Rozwiązujmy krzyżówki, grajmy w scrabble, czytajmy. To jest wszystko ćwiczenie naszego umysłu. Jednak on przede wszystkim lubi bardzo dużą różnorodność i lubi to, czego my nie lubimy. Jeśli ktoś jest humanistą, warto, żeby robić ćwiczenia, gdzie pojawiają się cyfry - zachęca Ewa Drop. 
Audio
  • Chcesz pozostać młodym? Ćwicz umysł! (Czas pogody/Jedynka)
Sprawności umysłu sprzyjaja nie tylko gra w szachy, ale także... wypatrywanie kształtów w chmurach
Sprawności umysłu sprzyjaja nie tylko gra w szachy, ale także... wypatrywanie kształtów w chmurach Foto: debasige/shutterstock.com

senior babcia kobieta 1200.jpg
Starość to nie kwestia wieku. Jak zachować radość życia?

Jak przypomina gość Zbigniewa Krajewskiego, w każdym wieku stres wpływa na to, jak zapamiętujemy i jak sobie przypominamy. - Warto, niepokojąc się problemami z pamięcia, pomysleć, jaką pamięć mieliśmy wcześniej. Kiedy byliśmy w szkole, różniliśmy się tym - mówi Ewa Drop.

Problemy z funkcjonowaniem umysłu to nie tylko kłopoty z pamięcią. - Zwykle zwracamy uwagę na pamięć, bo to jest nam najłatwiej zauważyć, gdy nie pamiętamy, gdzie odłożyliśmy okulary czy po co szliśmy do kuchni. Warto pamiętać, że nasz mózg to nie tylko pamięć, ale także myślenie, planowanie, liczenie, wyobraźnia, koncentracja czy umiejętność podzielności uwagi - wylicza gość "Czasu pogody".

Ewa Drop Umysł powinniśmy ćwiczyć zawsze, nie zaś dopiero kiedy pojawią się problemy z pamięcią

Jakie symptomy mówią o chorobie Alzheimera, a jakie są z nią niesłusznie łączone? Jakie programy w gminach są skierowane do osób starszych? Jak ćwiczyć nasz umysł w domu? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość:  Ewa Drop (psycholog i wiceszefowa Stowarzyszenia Pomocy Psychologicznej Syntomia)

Data emisji: 2.04.2017

Godzina emisji: 10.16

gs/jp

Czytaj także

Rena Rolska, stare piosenki i cygańska przepowiednia

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2017 16:00
Gwiazda estrady i kabaretu zadebiutowała w Hali Gwardii w Warszawie jako solistka Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia w 1955 roku. Dziś - 36 lat od zakończenia kariery - odwiedziła radiową Jedynkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Natalia Duszeńska chce pomóc seniorom spełniać marzenia

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2017 14:00
- W dzisiejszych czasach ważne jest, aby pokazywać młodym ludziom, jak wyglądają relacje z dziadkami, ze starszymi ludźmi, ponieważ już nie ma takich domów wielopokoleniowych - mówi Natalia Duszeńska, uhonorowana kilkanaście dni temu przez królową Szwecji Sylwię Nagrodą Pielęgniarską za twórcze i pomysłowe sposoby usprawnienia opieki nad osobami w podeszłym wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwykła kobieta, która ma niezwykłe marzenia

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2017 12:00
Pięć lat temu, pod kierownictwem Anny Czerwińskiej, zdobyła Ararat, jako najstarsza kobieta w historii. Teresa Wietoska, będąca na emeryturze, wykorzystuje wolny czas na aktywność sportową w Stowarzyszeniu Kilimandżaro, zdobywa nie tylko góry, ale…wulkany.
rozwiń zwiń