"Potrzeby seniorów nie różnią się od potrzeb innych"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 13:23
- Każdy z nas ma potrzebę uznania, przynależności, więzi społecznej czy bycia potrzebnym. One nie zmieniają się wraz z wiekiem, powinny być zaspakajane przez cały czas. W przypadku seniorów jest to czasami trudne - mówi psycholog dr Katarzyna Knopp.
Audio
  • Dr Katarzyna Knopp o potrzebach seniorów (Czas pogody/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

Jak zauważa gość radiowej Jedynki, zdarza się, że seniorzy z pozoru otoczeni rodziną mają dojmujące poczucie osamotnienia i bycia niepotrzebnym. – Najogólniej rzecz biorąc oni nie skarżą się na to, że są niezaspakajane ich potrzeby fizyczne. To, czego im brakuje, to chwila zatrzymania się, skupienia się na ich sprawach, rozmowy, zainteresowania, takiego zasygnalizowania, że są istotną częścią rodziny - tłumaczy dr Katarzyna Knopp.

A czy nadchodzące Święta Wielkanocne nie są dobrą okazją do tego, aby wsłuchać się w opowieści naszych dziadków, babć, cioć i wujków? Jaka jest rola przekazów ustnych i rodzinnych opowieści w budowaniu więzi międzypokoleniowych? Czy młodzi chcą, i czy powinni słuchać głosu starszych w rodzinie. Co powinni od nich czerpać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: dr Katarzyna Knopp (Instytut Psychologii UKSW)

Data emisji: 9.04.2017

Godzina emisji: 10.18

pg/fbi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chcesz pozostać młodym? Ćwicz umysł!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 15:30
- Rozwiązujmy krzyżówki, grajmy w scrabble, czytajmy. To jest wszystko ćwiczenie naszego umysłu. Jednak on przede wszystkim lubi bardzo dużą różnorodność i lubi to, czego my nie lubimy. Jeśli ktoś jest humanistą, warto, żeby robić ćwiczenia, gdzie pojawiają się cyfry - zachęca Ewa Drop. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opieka nad rodzicami. Czy jesteśmy im to winni?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 13:00
Kiedyś rodziny mieszkały blisko siebie, a w jednym domu żyły razem trzy lub cztery pokolenia. Dziś młodzi często wyjeżdżają do dużych miast lub za granicę. Jak zorganizować opiekę nad starszymi rodzicami? I czy jest to nasz obowiązek?
rozwiń zwiń