Ocalić od zapomnienia. Opowieść o dawnej Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 13:47
- Nie chcę, żeby wraz z ludźmi odchodziły w niepamięć ich biografie i kosmosy, w których żyli - mówi Przemysław Olszewski z fundacji Animacja.
Audio
  • Przemysław Olszewski o działalności fundacji Animacja (Czas pogody/Jedynka)
Dwa z trzech komiksów wydanych przez Fundację Animacja
Dwa z trzech komiksów wydanych przez Fundację AnimacjaFoto: Fundacja Animacja

To właśnie niezgoda na to, by śmierć człowieka powodowała zniknięcie jego świata zmobilizowała Przemysława Olszewskiego do utworzenia fundacji, która działa od 2010 roku. Jej okrętem flagowym stał się Projekt Praga Gagda. - Wybraliśmy prawobrzeżną część Warszawy i rejestrujemy wywiady z seniorami tam mieszkającymi lub stamtąd pochodzącymi. Następnie adaptujemy je na komiksy, by dotrzeć z tymi przekazami do najmłodszych pokoleń. Wydarzyło się coś złego w ostatnich dekadach, że przerwał się naturalny kontakt, wymiana wiedzy między seniorami, a młodszymi pokoleniami - tłumaczy gość Jedynki.

Do tej pory ukazały się trzy komiksy: o wojnie, wspomnienia z PRL-u i o okresie międzywojennym. To najnowszy projekt. - Dotarliśmy do rewelacyjnych rozmówców, a nasza najstarsza seniorka ma 96 lat - mówi Olszewski.

Jedna z seniorek, której opowieści znalazły się w komiksach. Fot. Fundacja Animacja Jedna z seniorek, której opowieści znalazły się w komiksach. Fot. Fundacja Animacja

Gość Jedynki zapewnia, że odbiór projektu jest bardzo pozytywny. - To nas uskrzydla, dlatego nie zaniechamy go i realizujemy kolejny etap - zapewnia.

Co teraz w planach ma fundacja Animacja, czym są hacele, kuksoł i mońce? Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej rozmowy.  

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Przemysław Olszewski (fundacji Animacja)

Data emisji: 4.06.2017

Godzina emisji: 10.16

zi/jsz

Czytaj także

"Praga gada"- Grażyna Wielowieyska

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 10:59
Myli się ten, kto sądzi, że seniorzy nie mają do zaproponowania młodym nic ciekawego. Problemem jest to, że młodzi ludzie nie są tego świadomi – mało jest przestrzeni, w której oba pokolenia mogłyby się spotkać.
rozwiń zwiń