We Lwowie i Wilnie chronią wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2017 12:40
Polskie Radio Lwów i Radio znad Wilii starają się zachować dla potomności wspomnienia Polaków, którzy mieszkają lub mieszkali w okolicach Lwowa lub na Litwie. To najcenniejsze pamiątki, bo pamietających dawne czasy jest coraz mniej.
Audio
  • Na lwowskiej fali i Radio znad Wilii zbierają dla potomności wspomnienia mieszkańców tych ziem (Czas pogody/Jedynka)
Lwów
Lwów Foto: Dmitriy Vasilenko/flickr/CC BY 2.0

Teresa Pakosz z Polskiego Radia Lwów zapewnia, że zespół stara się dbać o kontakty ze słuchaczami. - Telefonują ludzie bardzo różni, z różnych środowisk, w różnym wieku i z różnych krajów, bo teraz radio jest słyszalne w internecie - wyjaśnia. Szacuje, że w ostatnich latach radio zyskało trochę słuchaczy w wieku między 20 a 45 rokiem życia, bo tacy telefonują ze swoimi propozycjami. Bardzo często osoby te dzielą się przepisami na różne potrawy, np. na świąteczny piernik.

Radio stara się zachować ku potomności wspomnienia przedwojenne i z czasów wojny. To jednak wymaga osobistego kontaktu, bo przez telefon trudno nawiązać bliską więź z człowiekiem. A ludzi, którzy pamiętają te czasy, jest coraz mniej.  
Audycja "Na lwowskiej fali" ma ostatnio problemy. Ograniczono dofinansowanie i zamiast - tak jak dotychczas - nadawać godzinę audycji dziennie, funduszy starczy na pół godziny. Teresa Pakosz zaapelowała do posłów, aby przywrócili dotychczasowe finansowanie.

Z kolei szef Mirosław Juchniewicz z Radia znad Wilii powiedział, że głównymi słuchaczami rozgłośni są ludzie w wieku 30-55 lat. Radiowcy starają się zaangażować odbiorców w tworzenie programu. Podobnie jak we Lwowie, chcą wykorzystać wiedzę i umiejętności słuchaczy, zachować przekaz wielu pokoleń i tradycje. Starsi wiekiem Polacy na Litwie są bardzo aktywni. Radio znad Wilii stara się o nich dbać. 

Z nagrania audycji można dowiedzieć się, jak radiowcy ze Lwowa i Wilna dbają o swoich słuchaczy.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Teresa Pakosz (redakcja "Na lwowskiej fali" Polskiego Radia Lwów), Mirosław Juchniewicz (szef Radia znad Wilii)

Data emisji: 11.06.2017

Godzina emisji: 10.16

ag/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wielkanoc na Kresach. Bogactwo zwyczajów i tradycji

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2016 23:23
- Wyjątkowość tych świąt wynikała z tego, że katolicy mieszkali wśród chrześcijan obrządku wschodniego. Wspólna Wielkanoc wypadała raz na cztery lata - opowiada Ewa Szakalicka z Federacji Organizacji Kresowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cmentarze na Kresach to zapis naszej historii"

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2016 20:25
Na Wileńszczyźnie, Lwowszczyźnie, Grodzieńszczyźnie i w wielu innych miejscach pozostały polskie cmentarze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie klimaty II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 11:40
- Nawet w Polsce centralnej, nie mówię o Polsce "B" czyli o Kresach, tak naprawdę poza Warszawą niewiele się działo. Prawie cała cyganeria artystyczna, elity kulturalne Krakowa, które nadawały ton temu miastu przeprowadziły się do Warszawy - mówi Sławomir Koper.
rozwiń zwiń