50 lat od przewrotu w Kościele

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2018 19:54
W kościele w Podkowie Leśnej zabrzmiała po raz pierwszy "Msza beatowa" skomponowana na prośbę proboszcza, księdza Leona Kantorskiego przez Katarzynę Gaertner do tekstów Kazimierza Grześkowiaka i Kazimierza Łojana. W pewną zimową niedzielę w kościele na mszę wyszedł ksiądz i zespół Czerwono-Czarni.
Audio
  • Katarzyna Gaertner i Kazimierz Mazur wspominają "Mszę beatową" w kościele w Podkowie Leśnej (Czas pogody/Jedynka
Katarzyna Gaertner
Katarzyna Gaertner Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

14 stycznia 1968 została wykonana pierwsza w historii polskiego Kościoła msza beatowa. Wydarzenie to odbiło się w kraju głośnym echem, było to bowiem pierwsze w Polsce i jedno z pierwszych na świecie, przedstawienie liturgii kościelnej w formie rock’n’rollowej. W zamiarach władz kościelnych było zachęcenie młodzieży do uczestnictwa w nabożeństwach i wykazanie otwartości Kościoła na młodzieżową kulturę.

W kościele w Podkowie były tłumy, a Czerwono Czarni wykonali osiem utworów. Utwory zagrane i zaśpiewane podczas mszy wkrótce trafiły na płytę "Pan przyjacielem moim".

Zespół nagrał płytę bez solistów w składzie:
    Tadeusz Mróz - śpiew, gitary
    Henryk Zomerski - śpiew, gitara basowa
    Klaudiusz Maga - śpiew, instrumenty klawiszowe
    Ryszard Gromek - śpiew, perkusja

Katarzyna Gaertner wspomina, że chciała zaangażować do przedsięwzięcia Czesława Niemena. Potem starała się o Halinę Frąckowiak, Katarzynę Sobczyk i Adę Rusowicz. - Czesiek był we Włoszech, nic nie wyszło. Trubadurzy powiedzieli, że nie mogą. Czerwone gitary odpadły i wtedy nam podsunięto Czerwono-czarnych - mówi kompozytorka.

Śmieje się, że mszę nagrano w PRL za państwowe pieniądze, a obecnie jest to zbyt drogie. Do nagrania przygotowywano się dwa miesiące. - Zależało mi, żeby to nie była taka msza pitu, pitu w kościele z organami, z miejscowym chórem babć, które zawsze były do dyspozycji księdza - wyjaśnia powód tak długich prób.

Dlaczego Czerwono-czarni grali i śpiewali bez solistów takich jak Jacek Lech i wspomniane wokalistki? Czyj talent objawił się podczas przygotowań do występu i nagrania? Czy msza jest nadal wykonywana? Posłuchaj nagrania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Katarzyna Gaertner (kompozytorka

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 10.16

ag/kh

Czytaj także

"Kościół to nie jest miejsce na muzykę świecką"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2011 21:03
Koncerty takiej muzyki w świątyniach sprawiają, że "nieuszanowana jest sakralność miejsca" - napisał w liście do muzyków kościelnych metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katarzyna Gaertner: moim ojcem był blues, a matką ballada

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 15:50
- Byłam bezczelną, przebojową dziewuchą z prowincji - takimi mocnymi i szczerymi słowami samą siebie opisuje w "Muzycznej Jedynce" Katarzyna Gaertner.
rozwiń zwiń