Być jak powstaniec warszawski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 14:41
- Nie trzeba brać udziału w wojnie, żeby być jak powstańcy warszawscy, albo żołnierze Armii Krajowej - przekonuje Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Audio
  • Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski o dawnych i współczesnych bohaterach (Czas pogody/Jedynka)
Jan Ołdakowski
Jan OłdakowskiFoto: Jedynka

Jego zdaniem, młodzież współczesna może ich naśladować. - Trzeba być odważnym, trzeba być bohaterskim, trzeba być pełnym pasji, nie unikać zaangażowania, trzeba popierać coś dobrego - wymienia niezbędne atrybuty dyrektor.

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje specjalne warsztaty dla tych, którzy chcą ocalić pamięć pokolenia powstańców warszawskich, pokolenia Armii Krajowej. - Dokumentaliści, fotografowie będą uczyć jak przygotować reportaż o powstańcu i jak go sfotografować. Jak uczestnika historii, żołnierza Armii Krajowej potraktować jako źródło wartości - wyjaśnia ideę zajęć dyrektor muzeum Jan Ołdakowski.

Według niego powstańcy i żołnierze AK byli bohaterami wyjątkowymi. Byli wyjątkowo zaangażowani. - Oni mają 90 lat i nadal mają młodzieńczy zapał - zwraca uwagę. Gość Jedynki opowiada również o nagrodzie Jana Rodowicza "Anody".

Jak można zapisać się na warsztaty? Jak kształtować w młodym pokoleniu zainteresowanie historią? Posłuchaj całej rozmowy, w której trakcie nadano dwa utwory w wykonaniu Barnarda Ładysza i Mieczysława Fogga.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: Jan Ołdakowski (dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego) Dodaj tag

Data emisji: 3.05.2018

Godzina emisji: 10.10

ag   

Czytaj także

Nagroda im. Jana Rodowicza "Anody". "Chodzi o pewien typ postawy"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 13:40
- My mówimy, że powstańcy warszawscy zostali żołnierzami z przypadku. Oni tacy byli i tacy by byli niezależnie od wojny. To pewien typ postawy. Nasi laureaci też nie mówią, że są bohaterami, ale ich zachowanie jest wyjątkowe - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieca płyta na 73. obchody wybuchu Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 18:35
- W tym roku zdecydowaliśmy się na zupełnie inną stylistykę i wybraliśmy jazz w wykonaniu Moniki Borzym - mówi dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Ołdakowski: gdzie lepiej, jak nie w MPW, tłumaczyć historię Polski w XX wieku?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:03
- Gdzie lepiej, jak nie w Muzeum Powstania Warszawskiego, wytłumaczyć osobom z zagranicy skomplikowany los Polski w XX wieku? Wytłumaczyć, że dla Polski XX wiek to była walka z dwoma totalitaryzmami, walka o odzyskanie niepodległości? I że skutki II wojny światowej w Polsce skończyły się w 1989 roku? - pytał na antenie radiowej Jedynki Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. 
rozwiń zwiń