Ryszard Poznakowski i jego wspomnienia estradowych przebojów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 14:50
Twórca wielu przebojów, kompozytor i członek legendarnych "Trubadurów" oraz "Czerwono-Czarnych". Na polskiej scenie muzycznej jest już od ponad 55 lat. Na kolejne 50 lat czeka z niecierpliwością. O najciekawszych momentach ze swojego zawodowego życia i planach muzycznych Ryszard Poznakowski opowiedział w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.
Audio
  • Rozmowa z Ryszardem Poznakowskim (Czas pogody/Jedynka)
Ryszard Poznakowski
Ryszard PoznakowskiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Ryszard Poznakowski to autor najpopularniejszych polskich piosenek takich, jak "Mały książę", "Trzynastego" czy "Znamy się tylko z widzenia". Artysta pisał między innymi dla Krzysztofa Krawczyka, Alicji Majewskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy czy Wojciecha Gąsowskiego.

Ogromną popularność przyniosła mu współpraca między innymi z Katarzyną Sobczyk i zespołem Czerwono-Czarni, który wypromował przebój lat 70. "Mały książę" ze słowami Krzysztofa Dzikowskiego. - Pamiętam, że graliśmy wtedy koncert w Międzyzdrojach. Krzysiek napisał tekst do tej piosenki na skrawce gazety, a ja zasiadłem do fortepianu. Pod ręką miałem akurat instrument perkusyjny, który wykorzystałem do uzyskania dzwonkowego brzmienia. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Tak powstała piosenka, która przeszła do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej - dodaje muzyk.

Kolejnym wielkim hitem okazał się utwór "Gdzie się podziały tamte prywatki" w wykonaniu Wojciecha Gąsowskiego, który królował w latach 80. na tanecznych imprezach. - To podsumowanie tych szalonych chwil, kiedy wszyscy mieliśmy po 20 lat, a życie wydawało się piękne. Wszystko zaczęło się od Marka Gaszyńskiego, który poprosił mnie o pomoc, podczas pisania jednej z piosenek dla zespołu Czerwone Gitary. Poprawiony tekst wpadł przypadkowo w ręce Wojciecha Gąsowskiego, któremu bardzo się spodobał. Zaczęliśmy nagrywać i tak powstał ten utwór - wspomina Ryszard Poznakowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Ryszardem Poznakowskim. W nagraniu audycji również Adam Strug oraz jego przyśpiewki weselne i polka koncertowa z okolic Skierniewic. Teresa Drozda z kolejnymi perłami z archiwum polskiego kabaretu i Kazimierz Kowalski arią z operetki Franciszka Lehara „Piękny jest świat” w wykonaniu Wiesława Ochmana.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Ryszard Poznakowski (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 15.07.2018

Godzina emisji: 10.10

kb/kh

Czytaj także

Piotr Wyleżoł: muzyka jest z reguły o życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 15:00
- Chodzi o to, żeby znaleźć taki moment, kiedy utożsamiam się z tym, co powstało. Siedzę przy pianinie, komponuję, choć kompozytorem to był Brahms, ja na razie piszę utwory. I przychodzi taki moment, że mi się to po prostu podoba - tak o procesie twórczym mówił w Jedynce Piotr Wyleżoł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sentymentalna podróż do początków festiwalu w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 14:00
W Opolu trwa 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, a w "Czasie pogody" przybliżaliśmy historię festiwalu i łączyliśmy się z naszymi wysłanniczkami – Marią Szabłowską i Anną Will.
rozwiń zwiń