X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ryszard Poznakowski i jego wspomnienia estradowych przebojów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 14:50
Twórca wielu przebojów, kompozytor i członek legendarnych "Trubadurów" oraz "Czerwono-Czarnych". Na polskiej scenie muzycznej jest już od ponad 55 lat. Na kolejne 50 lat czeka z niecierpliwością. O najciekawszych momentach ze swojego zawodowego życia i planach muzycznych Ryszard Poznakowski opowiedział w rozmowie ze Zbigniewem Krajewskim.
Audio
  • Rozmowa z Ryszardem Poznakowskim (Czas pogody/Jedynka)
Ryszard Poznakowski
Ryszard PoznakowskiFoto: Wojciech Kusiński/Jedynka

Ryszard Poznakowski to autor najpopularniejszych polskich piosenek takich, jak "Mały książę", "Trzynastego" czy "Znamy się tylko z widzenia". Artysta pisał między innymi dla Krzysztofa Krawczyka, Alicji Majewskiej, Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy czy Wojciecha Gąsowskiego.

Ogromną popularność przyniosła mu współpraca między innymi z Katarzyną Sobczyk i zespołem Czerwono-Czarni, który wypromował przebój lat 70. "Mały książę" ze słowami Krzysztofa Dzikowskiego. - Pamiętam, że graliśmy wtedy koncert w Międzyzdrojach. Krzysiek napisał tekst do tej piosenki na skrawce gazety, a ja zasiadłem do fortepianu. Pod ręką miałem akurat instrument perkusyjny, który wykorzystałem do uzyskania dzwonkowego brzmienia. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Tak powstała piosenka, która przeszła do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej - dodaje muzyk.

Kolejnym wielkim hitem okazał się utwór "Gdzie się podziały tamte prywatki" w wykonaniu Wojciecha Gąsowskiego, który królował w latach 80. na tanecznych imprezach. - To podsumowanie tych szalonych chwil, kiedy wszyscy mieliśmy po 20 lat, a życie wydawało się piękne. Wszystko zaczęło się od Marka Gaszyńskiego, który poprosił mnie o pomoc, podczas pisania jednej z piosenek dla zespołu Czerwone Gitary. Poprawiony tekst wpadł przypadkowo w ręce Wojciecha Gąsowskiego, któremu bardzo się spodobał. Zaczęliśmy nagrywać i tak powstał ten utwór - wspomina Ryszard Poznakowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Ryszardem Poznakowskim. W nagraniu audycji również Adam Strug oraz jego przyśpiewki weselne i polka koncertowa z okolic Skierniewic. Teresa Drozda z kolejnymi perłami z archiwum polskiego kabaretu i Kazimierz Kowalski arią z operetki Franciszka Lehara „Piękny jest świat” w wykonaniu Wiesława Ochmana.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Ryszard Poznakowski (muzyk, kompozytor)

Data emisji: 15.07.2018

Godzina emisji: 10.10

kb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Wyleżoł: muzyka jest z reguły o życiu

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 15:00
- Chodzi o to, żeby znaleźć taki moment, kiedy utożsamiam się z tym, co powstało. Siedzę przy pianinie, komponuję, choć kompozytorem to był Brahms, ja na razie piszę utwory. I przychodzi taki moment, że mi się to po prostu podoba - tak o procesie twórczym mówił w Jedynce Piotr Wyleżoł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sentymentalna podróż do początków festiwalu w Opolu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2018 14:00
W Opolu trwa 55. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, a w "Czasie pogody" przybliżaliśmy historię festiwalu i łączyliśmy się z naszymi wysłanniczkami – Marią Szabłowską i Anną Will.
rozwiń zwiń