Jacek Pałkiewicz wkroczył w ostatnią ćwiartkę życia

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 12:20
Podróżnik był na wszystkich kontynentach. Spłynął Amazonką i wspinał się w Himalajach. Ale wstrząsu doznał kilka miesięcy temu w polskim tramwaju, kiedy młoda dziewczyna chciała ustąpić mu miejsca.
Audio
  • Jacek Pałkiewicz o starości (Czas pogody/Jedynka)
Jacek Pałkiewicz
Jacek PałkiewiczFoto: PAP/Tomasz Gzell

To było szokujące. - Zrozumiałem, że nieoczekiwanie zupełnie znalazłem się u kresu mojej wędrówki życiowej, przekroczyłem symboliczną condradowską "smugę cienia" - mówi. Żartuje też, że skończył 76 lat i wszedł - jak to ujął - w ostatnią ćwiartkę życia i nie może tracić czasu na rzeczy bezużyteczne. Ale nie poddaje się i stara się nie dopuszczać do siebie melancholii, że pewnych rzeczy nie będzie już mógł robić. Szkoły przetrwania są już za nim.

Jacek Pałkiewicz podkreśla, że w dojrzałym wieku można zrealizować plany podróżnicze. Pojechać dokąd się chce, nawet do Dubaju i to tanio, bo tam są nie tylko 5-gwiazdkowe hotele, ale też dwu i trzygwiazdkowe. Podróżnik wie, co mówi, bo za jego ostatnią książkę "Dubaj. Prawdziwe oblicze" został skazany za pokazanie świata niewidocznego w turystycznych folderach, świata tortur i wyzysku. Wyrok sąd wydał zaocznie i jeśli podróżnik pojedzie jeszcze kiedyś do Dubaju, to czeka go kilkuletni pobyt w więzieniu. Choć wszystkie zawarte w książce zastrzeżenia nie dotyczą turystów.

Jacek Pałkiewicz zauważa, że nie wszędzie dominuje kult młodości. Są takie rejony świata, w których starsze osoby cieszą się szacunkiem.

Jakie to rejony? A gdzie nie zauważa się seniorów? Jakie miejsca poleca do odwiedzenia? Jakie ma rady dla seniorów, żeby się utrzymali w formie? Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenkami w wykonaniu Anny German, Violetty Villas, Olgierda Buczka i Jerzego Michotka.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Jacek Pałkiewicz (podróżnik, autor wielu książek podrózniczych)

Data emisji: 9.12.2018

Godzina emisji: 10.19

ag/pg

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz o świecie, który wciąż fascynuje podróżników

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2016 11:00
 - Każdy podróżnik ma swoje spojrzenie, swoje zainteresowania. Z pewnością ciekawa jest Ameryka Południowa, Azja południowo-wschodnia, zakątki Indonezji, wyspa Borneo czy Papua Zachodnia - wylicza podróżnik, odkrywca źródeł Amazonki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Pałkiewicz wyrusza na wyprawę życia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 12:55
Z kulturalno–podróżniczą misją Jacek Pałkiewicz odwiedzi Chiny, Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan i Rosję, a podczas wyprawy będzie promował Polskę. - To największe przedsięwzięcie w moim życiu - przyznaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biblia podróżnika, czyli co musisz wiedzieć, jadąc za granicę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 15:44
Zwykły lek przeciwbólowy może być przyczyną poważnych problemów, jeśli znajdą go w twoim bagażu służby graniczne kraju, gdzie jest on zakazany. Co zrobić, jakich zasad się trzymać, by uniknąć podobnych kłopotów? Rad udzielał gość jedynki, podróżnik Jacek Pałkiewicz.
rozwiń zwiń