O Karelu Gottcie w 80 - lecie urodzin

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 16:00
Mówiono o nim "złoty głos Pragi", a początki jego kariery sięgają 1958 roku. W audycji "Czas pogody" rozmawiano o Karelu Gottcie, wybitnym czeskim piosenkarzu, który niebawem będzie obchodził 80. urodziny. 
Audio
  • O Karelu Gottcie w 80 - lecie urodzin (Czas pogody/Jedynka)
Karel Gott
Karel GottFoto: Michał Kamaryt PAP/CTK

Karel Gott urodził się w Pilźnie, jednak gdy miał 6 lat jego rodzina przeniosła się do Pragi. Kiedy nie otrzymał indeksu na studia do Akademii Sztuki Architektury i Designu w Pradze, poszedł do szkoły zawodowej i zaczął pracę jako elektryk. Interesował się muzyką, pogrywał w różnych klubach tanecznych, ale na poważnie zajął się śpiewem w 1960 roku. - Udało mu się wtedy dostać do praskiego Konserwatorium i pod kierunkiem cenionego rosyjskiego śpiewaka Konstantina Karenina rozpoczął studia śpiewu - powiedział Marcin Dąbrowski, biograf gwiazd z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Gość audycji zdradził, że Karel Gott swoje pierwsze zagraniczne koncerty odbył w Polsce z Jazzową Orkiestrą Czechosłowackiego Radia. - Jeszcze jako mało znany artysta przyjechał do naszego kraju z recitalami. Następnie w 1964 roku na festiwalu w Sopocie, jako młody, dobrze zapowiadający się artysta śpiewał słynną piosenkę po polsku o "Kocie Teofilu" - dodał.

Artysta w swojej karierze nie zamykał się na żadną muzykę. - Śpiewał swing, ballady jazzowe, piosenki ludowe z Czech i Moraw. Repertuar był bardzo różnorodny. Klasyczna szkoła pozwoliła mu przetrwać tyle lat w dobrej formie - zaznaczył Marcin Dąbrowski. 

Gdzie jeszcze koncertował Karel Gott? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Marcin Dąbrowski (biograf gwiazd UW) 

Data emisji: 2.06.2019

Godzina emisji: 10.17

ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Herfort wydał debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 21:03
- Chciałem, by moja płyta pokazała różne możliwości wokalne, dlatego pojawiły się na niej utwory znane i lubiane - opowiada wokalista Jakub Herfort, zwycięzca dziewiątej edycji programu "Mam Talent".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gary Guthman uczy, czym jest swing

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 14:30
Mieszkający w Polsce amerykański trębacz Gary Guthman wydał właśnie dwupłytowy album "Salute to Swing!". Prowadzący "Muzyczną Jedynkę" Zbigniew Krajewski nazwał go podręcznikiem do rozumienia swingu.
rozwiń zwiń