Emilian Kamiński: teatr to sacrum

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 14:19
- Życie nie jest łatwe. Dlatego teatr to takie miejsce, które ma dać oddech i katharsis - mówi Emilian Kamiński, aktor, reżyser, pisarz i założyciel Teatru Kamienica. Dlaczego prawdziwy mężczyzna powinien zbudować dom, zasadzie drzewo, spłodzić syna i.... założyć teatr?
Audio
  • Emilian Kamiński o teatrze (Jedynka/ Czas pogody)
Emilian Kamiński
Emilian Kamiński Foto: Polskie Radio

Warszawski Teatr Kamienica działa już od 10 lat. Emilian Kamiński rozpoczął zmagania związane z jego założeniem wiele lat wcześniej.

- Ważne było, żeby nie poddać się. Byłem jedynym człowiekiem, który w to wierzył. Wtedy dużo grałem, byłem wziętym aktorem, ale brakowało wolności twórczej, żebym mógł przekazywać ludziom to, co mam w głowie i co chcę opowiedzieć o świecie - przyznaje gość Jedynki, tłumacząc powody założenia własnego teatru. 

- Staram się robić różny repertuar, ale taki, który nie będzie odbierał ludziom chęci do życia. Wielokrotnie to przeżyłem, że wychodząc z teatru, mówiłem: "Ojej, to wszystko nie ma sensu, jak tu było czarno, jak mi było źle. Czy nie zostałem oszukany?". To nie były dobre doświadczenia, dlatego postanowiłem, że mój teatr będzie inny… Będzie witalny, będzie bliższy mnie - przekazuje Emilian Kamiński.

Dlaczego w stanie wojennym Teatr Domowy, w który angażował się Emilian Kamiński, był bastionem wolności? Czego można będzie nauczyć się w powstającej szkole rzemiosła artystycznego? Którzy ludzie "siedzą na lewym ramieniu" Emiliana Kamińskiego i co mu mówią do ucha?

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Emilian Kamiński (aktor, reżyser, pisarz, założyciel Teatru Kamienica)

Data emisji: 20.06.2019

Godzina emisji: 10.10

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emilian Kamiński: najbardziej lubię teatr

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2019 15:30
Aktor Emilian Kamiński jest człwiekiem wielu talentów. Ale - jak deklaruje - najbliżej mu do teatru. - To dla mnie najszlachetniejsza ze sztuk, bo biorę za nią odpowiedzialność - mówi w audycji "Nieznani znani".
rozwiń zwiń