X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzięki miłości został wielkim artystą

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 14:19
Jankeska fantazja, doktorat z etnologii i najcieplejszy głos męski francuskiej piosenki lat siedemdziesiątych, czyli po prostu Joe Dassin. - Dopiero podczas studiów przygrywa na gitarze w akademiku, ale o profesjonalnym śpiewaniu nie myśli wcale - mówi Marcin Dąbrowski, biograf gwiazd. Jak Joe Dassin dostał się na szczyt?
Audio
  • Joe Dassin - jak został gwiazdą? (Jedynka/ Czas pogody)
Joe Dassin
Joe DassinFoto: PAP

Joe Dassin urodził się w Nowym Jorku krótko przed II wojną światową. Jego matka była skrzypaczką, a ojciec reżyserem. Gdy miał 12 lat wyjechał z rodzicami do Europy. Było to spowodowane tym, że nazwisko ojca zostało umieszczone na czarnej liście Hollywood.

Okazuje się, że Joe Dassin ani jako dziecko, ani na studiach, nie myślał o karierze muzycznej. Zmieniło się to, kiedy poznał Marissę, swoją przyszłą żonę.

- Marissa widzi jego nieśmiałe próby gry na gitarze i postanawia to nagrać na amatorskim magnetofonie. Chce mu zrobić niespodziankę i zanosi nagranie do nowojorskiego studia CBS. Nagranie spodobało się profesjonalnym muzykom ze studia i zapraszają na kolejne. Joe Dassin twierdzi, że nie ma talentu i jego śpiewanie jest amatorskie, ale Marissa przekonała go. Pracuje ciężko i właśnie od tego romansu zaczyna się jego profesjonalna kariera - opowiada Marcin Dąbrowski.

Joe Dassin dwukrotnie przyjechał do Polski. Za każdy razem spotkał się z Marylą Rodowicz. - Pierwszy raz był na zaproszenie Telewizji Polskiej w 1976 roku i nagrywał wtedy program rozrywkowy na zamku w Pszczynie. Jego gościem była Maryla Rodowicz. Wtedy oboje śpiewali swoje wielkie przeboje i bardzo zaprzyjaźnili się - słyszymy.

Dlaczego artysta chętnie wracał na Tahiti? Co Joe Dassin obiecał Danielowi Olbrychskiemu? Czy nasz bohater jest nadal ceniony w Polsce?

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czas Pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Marcin Dąbrowski (biograf gwiazd)

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 10.44

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najlepszy sposób nauki języka francuskiego - nauka poprzez piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 22:37
Justyna Bacz jest piosenkarką, poetką, tłumaczką, ale też profesorką, która uczy języka francuskiego. Przyznaje, że to piękny język, ale nie należy do najłatwiejszych. Znalazła więc sposób na ułatwienie jego nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na debiut artystyczny nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 12:06
Eugeniusz Tiemnikow kilka lat temu, będąc w zaawansowanym wieku 70 lat, odkrył u siebie talent wokalny i zaczął uczęszczać na zajęcia chóru. W 2011 roku zgłosił się do chóru Akademii Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń