Dzięki miłości został wielkim artystą

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2019 14:19
Jankeska fantazja, doktorat z etnologii i najcieplejszy głos męski francuskiej piosenki lat siedemdziesiątych, czyli po prostu Joe Dassin. - Dopiero podczas studiów przygrywa na gitarze w akademiku, ale o profesjonalnym śpiewaniu nie myśli wcale - mówi Marcin Dąbrowski, biograf gwiazd. Jak Joe Dassin dostał się na szczyt?
Audio
  • Joe Dassin - jak został gwiazdą? (Jedynka/ Czas pogody)
Joe Dassin
Joe DassinFoto: PAP

Joe Dassin urodził się w Nowym Jorku krótko przed II wojną światową. Jego matka była skrzypaczką, a ojciec reżyserem. Gdy miał 12 lat wyjechał z rodzicami do Europy. Było to spowodowane tym, że nazwisko ojca zostało umieszczone na czarnej liście Hollywood.

Okazuje się, że Joe Dassin ani jako dziecko, ani na studiach, nie myślał o karierze muzycznej. Zmieniło się to, kiedy poznał Marissę, swoją przyszłą żonę.

- Marissa widzi jego nieśmiałe próby gry na gitarze i postanawia to nagrać na amatorskim magnetofonie. Chce mu zrobić niespodziankę i zanosi nagranie do nowojorskiego studia CBS. Nagranie spodobało się profesjonalnym muzykom ze studia i zapraszają na kolejne. Joe Dassin twierdzi, że nie ma talentu i jego śpiewanie jest amatorskie, ale Marissa przekonała go. Pracuje ciężko i właśnie od tego romansu zaczyna się jego profesjonalna kariera - opowiada Marcin Dąbrowski.

Joe Dassin dwukrotnie przyjechał do Polski. Za każdy razem spotkał się z Marylą Rodowicz. - Pierwszy raz był na zaproszenie Telewizji Polskiej w 1976 roku i nagrywał wtedy program rozrywkowy na zamku w Pszczynie. Jego gościem była Maryla Rodowicz. Wtedy oboje śpiewali swoje wielkie przeboje i bardzo zaprzyjaźnili się - słyszymy.

Dlaczego artysta chętnie wracał na Tahiti? Co Joe Dassin obiecał Danielowi Olbrychskiemu? Czy nasz bohater jest nadal ceniony w Polsce?

Zapraszamy do odsłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czas Pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Marcin Dąbrowski (biograf gwiazd)

Data emisji: 14.07.2019

Godzina emisji: 10.44

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najlepszy sposób nauki języka francuskiego - nauka poprzez piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2015 22:37
Justyna Bacz jest piosenkarką, poetką, tłumaczką, ale też profesorką, która uczy języka francuskiego. Przyznaje, że to piękny język, ale nie należy do najłatwiejszych. Znalazła więc sposób na ułatwienie jego nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na debiut artystyczny nigdy nie jest za późno

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 12:06
Eugeniusz Tiemnikow kilka lat temu, będąc w zaawansowanym wieku 70 lat, odkrył u siebie talent wokalny i zaczął uczęszczać na zajęcia chóru. W 2011 roku zgłosił się do chóru Akademii Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń