X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Anna Lisiecka: od 1933 roku istniał system wczasów zryczałtowanych

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 16:29
Dziennikarka Anna Lisiecka, autorka książki "Wakacje 1939" opowiedziała na antenie radiowej Jedynki o tym, gdzie wypoczywała elita przedwojennej Polski, jak można było w tym czasie podróżować. 
Audio
  • Anna Lisiecka i "Wakacje 1939" (Czas pogody/Jedynka)
Anna Lisiecka
Anna LisieckaFoto: fot. PR

W scenerii upalnego lata, na kilka chwil przed tragicznymi dla Polski wydarzeniami, autorka opisuje wakacje znanych z pierwszych stron gazet osobistości m.in. Zofii Nałkowskiej, Grażyny Barszczewskiej, Witolda Gombrowicza czy Ignacego Mościckiego. W książce Anny Lisieckiej jest wiele o tęsknocie, marzeniach i planach czy szlakach przemierzanych luksusowymi pociągami, samolotami czy własnymi samochodami. - Pisząc książkę przyglądałam te linie komunikacyjne, możliwości podróżowania, czytałam rozkłady jazdy - zdradza autorka. 

W okresie międzywojennym kolej rozwijała się bardzo szybko. W połowie lat 30. na polskich torach pojawiły się tzw. "luxtorpedy", spalinowe wagony szybkobieżne. - Z "luxtropedy" my byliśmy bardzo dumni i słusznie. Były one prezentowane nawet na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku. Trasa z Krakowa do Zakopanego trwała 2 godziny i 18 minut. Ważne, że z Warszawy do Krakowa też wtedy można było pojechać "luxtorpedą" - mówi Anna Lisiecka. 

Gość audycji zaznacza, że tych, których nie stać było na ekskluzywne wakacje uczęszczali na miejską plażę, korzystali z uroków miasta. - Były świetne baseny. W prasie przedwojennej są zdjęcia gwiazd polskiego teatru młodych skaczących z trampoliny na Warszawiance i innych basenach - dodaje. 

Kiedy pojawiły się tzw. powołania kartkowe? Czy ludzie w tamtym czasie skracali sobie urlopy? Jaki był najmodniejszy taniec 1939 roku?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czas Pogody 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Anna Lisiecka (autorka książki "Wakacje 1939", dziennikarka Polskiego Radia)

Data emisji:

Godzina emisji: 

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak