Morsowanie może być sposobem na życie

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 13:44
Trzykrotny mistrz świata w zimowym pływaniu na czas, utytułowany ratownik wodny. Jego misją przede wszystkim jest dbanie o bezpieczeństwo i życie dzieci. Gościem "Czasu Pogody" był Lech Bednarek, który od 60 lat uprawia "morsowanie". 
Audio
  • Morsowanie może być sposobem na życie (Czas Pogody/jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

Wielu z nas zastanawia się jak w praktyce wygląda "morsowanie", dlaczego ludzie pływają w lodowatej wodzie i czy taka forma sportu ma więcej plusów czy minusów. - Jest to hartowanie, wchodzenie do wody. Niektórzy mówią, że to jest odnowa biologiczna, a to jest po prostu sposób na życie. To nie jest zimna woda, ona ma tylko mniej plusów. Dal nas dla morsów woda jest ciepła - mówił na antenie radiowej Jedynki Lech Bednarek. 

Gość audycji zdradził, że w swoim życiu zdarzyło mu się przepłynąć 25 kilometrów z Sopotu aż po Hel. - Uparłem się, że muszę przepłynąć z Helu do Sopotu, 25 km. W drodze powrotnej w okolicy Orłowa miałem dylemat, ponieważ zaczęło mi się trząść ciało. Widok mola spowodował, że się zawziąłem i powiedziałem, że muszę dopłynąć. 10 godzin wystarczyło, żeby pokonać ten dystans - dodał Lech Bednarek. 

Kto może zostać "morsem"?

Lech Bednarek stwierdził, że aby zostać morsem trzeba przede wszystkim chcieć, jednak wcześniej należy przejść podstawowe badania lekarskie. - Lekarz musi zbadać organizm, czy on jest zdolny żeby wytrzymać ta wodę, do której wchodzi - dodał. 

Polska Fundacja Morsów 

Rozmówca Zbigniewa Krajewskiego zaznaczył, że Polska Fundacja Morsów, którą kieruje, ma do spełnienia wielką misję i chce przekazać, że to nie jest tylko cel sportowy. - Mamy do spełnienia misję zasadniczą. Chcemy zwrócić uwagę całemu społeczeństwu, że zbyt dużo dzieci się topi - powiedział. 

Kiedy odbędą się Mistrzostwa Europy morsów w pływaniu na czas? O co apeluje Lech Bednarek? 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Lech Bednarek (ratownik wodny, prezes Polskiej Fundacji Morsów) 

Data emisji: 3.11.2019

Godzina emisji: 10.23

ans 

 

Czytaj także

Eksperci alarmują: coraz więcej ofiar utonięć, coraz mniej ratowników

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 15:00
Czy wszystko zmierza do tego, żeby ratowanie ludzi odbywało się w ramach „wolontariatu"? Jak w Polsce funkcjonuje system ratownictwa wodnego? Jak jest finansowany? Gośćmi Społecznego Magazynu Reportażystów byli Paweł Błasiak, prezes stołecznego WOPR, Mieczysław Kolasa, koordynator ratowników wodnych w CRS Bielany oraz Konrad Lewandowski, ratownik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratownicy ze Stegny. Jak wygląda ich praca?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2019 12:36
Ekipa Lata z Radiem nadal podróżuje po Polsce. Tym razem odwiedziła plażę w Stegnie, a Anna Hardej wcieliła się w rolę… ratownika wodnego. Czy nasza reporterka zobaczyła jak wygląda pierwsza pomoc przedmedyczna?
rozwiń zwiń