Mistrz słowa. Opowieść o Jeremim Przyborze

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 11:04
Niezwykły kreator naszej poetyckiej wyobraźni i mistrz wysublimowanego uśmiechu. Nową książkę o Jeremim Przyborze "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze" przedstawił w "Czasie pogody" jej autor Dariusz Michalski.
Audio
  • Mistrz słowa. Opowieść o Jeremim Przyborze (Czas pogody/Jedynka)
Studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej. Poeta, aktor Jeremi Przybora (przed wojną spiker PR) bawi słuchaczy jako współautor i wykonawca audycji Teatrzyk Eterek oraz Pokrzywy nad Brdą
Studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej. Poeta, aktor Jeremi Przybora (przed wojną spiker PR) bawi słuchaczy jako współautor i wykonawca audycji Teatrzyk Eterek oraz Pokrzywy nad BrdąFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

- Jeremi Przybora większość swoich piosenek pisał dla kobiet. Kobiet jego życia, kobiet, które mu się podobały, kobiet, które cenił i kobiet, które powinny śpiewać, ale często to, co on jako mężczyzna chciał wyrazić od siebie. To pewnego rodzaju paradoks w piosenkach Jeremiego Przybory. Nie łapmy się szybko, że to jest słowo od kobiety, wejdźmy głębiej w tekst. To Jeremi Przybora jako mężczyzna pisze o tym, co sobie wyobrażał - mówi Dariusz Michalski. 


Antoni Mikocki/Youtube

Dziennikarz zdradza,że przewodnikiem po życiu Jeremiego Przybory był jego syn Konstanty. - Powiedział coś bardzo mądrego o ojcu: "w nim była olbrzymia doza życzliwego spojrzenia na świat" - mówi Dariusz Michalski. 


przybora.jpg

Dariusz Michalski mówi, że z wielką przyjemnością napisał już kilka książek o polskiej muzyce, choć jak dodaje, łatwo nie było. - My, Polacy, raczej nie mamy szacunku do historii, do dokumentów, wyrzucamy, nie patrzymy, zdjęcia podpisujemy byle jak - ocenia. - W przypadku książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze" było bardzo trudno z kilku powodów - dodaje. Jakich? Więcej w nagraniu. 

***

A muzycznie w audycji: Jeremi Przybora i polskie teksty do obcych utworów, a także instrumentalnych, jak rumba z 1955 r., przeboje ze świata śpiewane przez Marię Koterbską, Aznavour i Brassens po polsku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Dariusz Michalski (dziennikarz)

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 10.16

kh

Czytaj także

Magda Umer: Przybora to nieprawdopodobna wielkość literacka

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 01:27
- Jeremi niesłusznie kojarzony jest tylko z genialnymi piosenkami czy Kabaretem Starszych Panów - mówiła Magda Umer.
rozwiń zwiń