X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistrz słowa. Opowieść o Jeremim Przyborze

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2019 11:04
Niezwykły kreator naszej poetyckiej wyobraźni i mistrz wysublimowanego uśmiechu. Nową książkę o Jeremim Przyborze "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze" przedstawił w "Czasie pogody" jej autor Dariusz Michalski.
Audio
  • Mistrz słowa. Opowieść o Jeremim Przyborze (Czas pogody/Jedynka)
Studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej. Poeta, aktor Jeremi Przybora (przed wojną spiker PR) bawi słuchaczy jako współautor i wykonawca audycji Teatrzyk Eterek oraz Pokrzywy nad Brdą
Studio Polskiego Radia przy ulicy Myśliwieckiej. Poeta, aktor Jeremi Przybora (przed wojną spiker PR) bawi słuchaczy jako współautor i wykonawca audycji Teatrzyk Eterek oraz Pokrzywy nad BrdąFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

- Jeremi Przybora większość swoich piosenek pisał dla kobiet. Kobiet jego życia, kobiet, które mu się podobały, kobiet, które cenił i kobiet, które powinny śpiewać, ale często to, co on jako mężczyzna chciał wyrazić od siebie. To pewnego rodzaju paradoks w piosenkach Jeremiego Przybory. Nie łapmy się szybko, że to jest słowo od kobiety, wejdźmy głębiej w tekst. To Jeremi Przybora jako mężczyzna pisze o tym, co sobie wyobrażał - mówi Dariusz Michalski. 


Antoni Mikocki/Youtube

Dziennikarz zdradza,że przewodnikiem po życiu Jeremiego Przybory był jego syn Konstanty. - Powiedział coś bardzo mądrego o ojcu: "w nim była olbrzymia doza życzliwego spojrzenia na świat" - mówi Dariusz Michalski. 


przybora.jpg

Dariusz Michalski mówi, że z wielką przyjemnością napisał już kilka książek o polskiej muzyce, choć jak dodaje, łatwo nie było. - My, Polacy, raczej nie mamy szacunku do historii, do dokumentów, wyrzucamy, nie patrzymy, zdjęcia podpisujemy byle jak - ocenia. - W przypadku książki "Starszy Pan B. Opowieść o Jeremim Przyborze" było bardzo trudno z kilku powodów - dodaje. Jakich? Więcej w nagraniu. 

***

A muzycznie w audycji: Jeremi Przybora i polskie teksty do obcych utworów, a także instrumentalnych, jak rumba z 1955 r., przeboje ze świata śpiewane przez Marię Koterbską, Aznavour i Brassens po polsku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Dariusz Michalski (dziennikarz)

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 10.16

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Magda Umer: Przybora to nieprawdopodobna wielkość literacka

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 01:27
- Jeremi niesłusznie kojarzony jest tylko z genialnymi piosenkami czy Kabaretem Starszych Panów - mówiła Magda Umer.
rozwiń zwiń