Samotność w Święta boli najbardziej

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 12:00
Nadchodzące Święta to czas pogodny, taki przynajmniej powinien być: w gronie rodzinnym, wśród najbliższych, pełen radości, ciepła i bliskości. Ale czasami trzeba Święta spędzić samemu. Aby seniorze nie byli samotni dbają wolontariusze stowarzyszenia mali bracia Ubogich.
Audio
  • Stowarzyszenie mali bracia Ubogich dba o samotnych seniorów (Czas pogody/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: dbdavidova/shutterstock

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich przeciwdziała marginalizacji osób starszych, łamie stereotypy na temat starości i alarmuje społeczeństwo o trudnej sytuacji seniorów w Polsce.

Joanna Mielczarek z Warszawy wskazuje, że osamotnienie dotyczy każdego pokolenia, a nie tylko osób starszych. Ale oni badali środowisko seniorów. - Z naszego raportu z ubiegłego roku wynika, że co dwudziesta osoba powyżej 65 roku życia jest zupełnie sama - mówi wolontariuszka. Wskazuje, że ten odsetek drastycznie rośnie, jeśli osoby przekraczają 80 rok życia.

Te obserwacje potwierdza Urszula Zabielska z Lublina. - Wschód może jest takim specyficznym miejscem, skąd wiele młodych osób ucieka, wyjeżdża do dużych miast lub za granice i osoby starsze zostają same - mówi. Wyjaśnia, że wolontariusze to nie tylko pomocnicy osób starszych, ale przede wszystkim ich przyjaciele. Odwiedzają osoby mieszkające samotnie, troszczą się o ich zdrowie i kondycję psychiczną. Towarzyszą seniorom na co dzień, rozmawiają, chodzą na spacery, do teatru, na wystawy. Organizują krótkie wycieczki za miasto.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich działa już 15 lat. We wszystkich swoich działaniach wolontariusze i pracownicy małych braci Ubogich kierują się mottem: "kwiaty przed chlebem". Ta dewiza podkreśla znaczenie tworzenia relacji opartych na przyjaźni i empatii pomiędzy wolontariuszem a podopiecznym.

O tym, czy ważniejszy jest materialny prezent, czy czas dany drugiej osobie opowiedzą wolontariuszki ze stowarzyszenia mali bracia Ubogich Joanna Mielczarska z Warszawy i Urszula Zabielska z Lublina.

Posłuchaj całej audycji, z której można dowiedzieć się dokąd przyjść, gdzie się zgłosić, jak odnaleźć małych braci Ubogich

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Goście: wolontariuszki ze stowarzyszenia mali bracia Ubogich Joanna Mielczarek z Warszawy i Urszula Zabielska z Lublina.

Data emisji: 15.12.2019 r. 

Godzina emisji: 10.25

ag


Czytaj także

Zaprzyjaźnić można się w każdym wieku. Uniwersytet II i III wieku to ułatwia

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2019 15:59
Do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć, tak jak np. do uniwersytetu dla osób właśnie w pewnym wieku. Co im na Uniwersytecie II i III wieku dają zajęcia bez zaliczeń i kolokwiów, a także czego można się na nich nauczyć? Przełamują też stereotypy, że zaprzyjaźnić można się tylko w młodości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie w podróży, czyli emerytura w kamperze

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2019 09:35
Dla niektórych życie jest ciągłą wędrówką - tak jest w przypadku Teresy i Andrzeja Walczaków, emerytów z Krakowa, dla których kamper stał się domem. Zwiedzili dzięki niemu całą Europę, Bliski Wschód, podróżowali do Afryki, a ostatnio wrócili z  północnego Kaukazu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzeba się ruszać, żeby nie zardzewieć

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 10:17
O bezpiecznych ćwiczeniach dla seniorów opowiada Ola Żelazo, jedynkowa specjalistka od gimnastyki porannej.  
rozwiń zwiń