Wolontariat w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2020 16:26
- Skauting jest zawsze nakierowany na służbę. Chcemy nieść pomoc - mówi Joanna Dunin ze Skautów Europy. W czasie pandemii koronawirusa to wolontariusze pomagają osobom, które ze względu na wiek lub słabą odporność nie powinny wychodzić z domów.
Audio
Niektórzy ludzie potrzebują pomocy wolontariuszy
Niektórzy ludzie potrzebują pomocy wolontariuszyFoto: pixabay

Jak przyznaje Joanna Dunin, skauci ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego, są przygotowani do służby dla potrzebujących.

- Nie jesteśmy objęci grupą ryzyka, więc możemy wychodzić po zakupy i do apteki, ale wiemy też, że ważna jest rozmowa. Pokolenie naszych dziadków ma dużo do powiedzenia i my czerpiemy z tej mądrości - mówi Joanna Dunin. - Cierpliwość i wyrozumiałość na pewno są najważniejsze, ale mamy doświadczenie w pracy z ludźmi - dodaje.

Sąsiedzi pomagają sąsiadom

Podczas pandemii koronawirusa pomagają także inni, m.in. na warszawskim Powiślu wolontariusze z projektu "Sąsiedzi Sąsiadom". Wspomniana organizacja działa już od kilku lat.

- W ramach pomocy sąsiedzkiej odwiedzałyśmy ludzi, którzy nie mogli wychodzić z domu. Rozmawiamy, robimy zakupy, wyprowadzamy na spacer czy też przygotowujemy osoby na wózku inwalidzkim do spania, łącznie z myciem, przeczytaniem fragmentu książki - opowiada Weronika Herman, wolontariuszka z akcji "Sąsiedzi Sąsiadom".

W organizacji działają wolontariusze w różnym wieku, w tym osoby będące na emeryturze, jak i młodzi ludzie.

***

Tytuł audycjiCzas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Goście: Joanna Dunin (Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego), Weronika Herman ("Sąsiedzi Sąsiadom")

Data emisji: 29.03.2020 

Godzina emisji: 10.19

DS

Czytaj także

Starsze osoby potrzebują pomocy. Specjalny Telefon Zaufania

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2020 16:09
Koronawirus stanowi ogromne zagrożenie dla starszych ludzi. Często są to osoby samotne, które odczuwają duży stres spowodowany pandemią. Stowarzyszenie "mali bracia Ubogich" zachęca starsze osoby do korzystania z Telefonu Zaufania, pod którym wolontariusze wysłuchają, udzielą niezbędnych informacji i pomogą.
rozwiń zwiń