Kino okresu 20-lecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 09:08
- W 20-leciu międzywojennym bardzo dużo było filmów patriotycznych, tylko nasza polska historia tak się składała, że zwykle patriotyzm związany był z jakimiś czynami zbrojnymi - mówi w "Czasie pogody" w Programie 1 Polskiego Radia filmograf Michał Pieńkowski. 
Audio
  • Kino okresu 20-lecia międzywojennego (Czas pogody/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Fer Gregory/shutterstock.com

- W latach międzywojennych najczęściej pokazywano to, co było najświeższe, czyli I wojnę światową. Ten temat w filmach był najczęściej obecny - mówi ekspert. - Oczywiście w tych filmach zawsze na pierwszym planie był wątek romansowy, bo wiadomo, że bez wątków miłosnych to filmów w ogóle wtedy nie mogło być - dodaje.

Jak mówi Michał Pieńkowski, w latach międzywojennych wszyscy bardzo cieszyli się z tego, że wreszcie odzyskaliśmy niepodległość. Było to także pokazywane w filmach.

- Pod koniec lat 30. władze nareszcie zdały sobie sprawę z tego, że kino może być potężnym środkiem propagandowym, i że za pośrednictwem filmów można dotrzeć do publiczności i wpoić jej do głowy pewne rzeczy. Niektóre filmy uczyły widzów patriotyzmu i pokazywały, że właśnie ten patriotyzm i przywiązanie do nowo odrodzonego państwa, to droga, którą należy iść - mówi filmograf.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o kinie 20-lecia międzywojennego. 

***

Tytuł audycjiCzas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Michał Pieńkowski (filmograf)

Data emisji: 3.05.2020 

Godzina emisji: 10.26

kh


Czytaj także

Przedwojenne gwiazdy były wzorem do naśladowania

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:53
Wdzięk, seksappeal i oryginalna niepowtarzalna uroda charakteryzowały przedwojenne gwiazdy, ale kto dziś pamięta te mniej znane nazwiska: "żony swojego męża" Marii Żabczyńskiej, Nory Ney, Reri, czy Lili Zielińskiej? Gwiazdy kształtowały gusta, modę i rozpalały wyobraźnię.
rozwiń zwiń