Opowieść o Doris Day i Deanie Martinie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2020 10:05
Gwiazdy Hollywood, o których pamiętamy do dziś. Doris Day zapadła w pamięci miłośnikom romantycznych komedii, zaś Dean Martin stał się ikoną westernu "Rio Bravo", jako Dude, zapijaczony pomocnik szeryfa. Obydwoje również śpiewali, a wylansowane przez nich przeboje są chętnie słuchane do dziś.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: defotoberg/Ralf Liebhold/shuttewerstock.com

Ona - amerykańska aktorka, piosenkarka i działaczka społeczna pochodzenia niemieckiego.

Karierę piosenkarki rozpoczęła w zespole Boba Crosby'ego, popularność zyskała dzięki wspólnym występom z Frankiem Sinatrą i zespołem Artiego Shawa. Wylansowała przebój "Que Sera, Sera (Whatever Will Be, Will Be)" z filmu "Człowiek, który wiedział za dużo" (1956) Alfreda Hitchcocka. 

W filmie zadebiutowała w 1948 roku. Pojawiła się wówczas w produkcji "Romans na pełnym morzu". Za pierwszoplanową rolę w "Telefonie towarzyskim" (1959) była nominowana do Oscara. Była gwiazdą romantycznych komedii, w których partnerowały jej takie legendy kina, jak Clark Gable, Cary Grant, Rod Taylor czy Rock Hudson.

On - amerykański piosenkarz i aktor pochodzenia włoskiego.

Do Hollywood trafił w 1949 roku. Razem z Jerrym Lewisem stworzył popularny duet komediowy, który wystąpił w 16 filmach (pierwszym był "My Friend Irma" z 1949 roku). Jego najważniejszą rolą aktorską była postać Dude'a w westernie "Rio Bravo" (1959, reż. Howard Hawks).

Jako piosenkarz często występował wspólnie ze swoim przyjacielem Frankiem Sinatrą. Wylansował wiele znanych piosenek, m.in.: "Sway", "Everybody Loves Somebody Sometimes", "Mambo Italiano", "One For My Babe", "Blue Moon", "Memories Are Made Of This", "That's Amore", "Things" (wspólnie z Nancy Sinatrą), "My Riffle", "My Ponny, and Me" (piosenka z filmu Rio Bravo).

***

***

Tytuł audycjiCzas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Marcin Dąbrowski (biograf gwiazd)

Data emisji: 31.05.2020 

Godzina emisji: 10.22

kk/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kino okresu 20-lecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 09:08
- W 20-leciu międzywojennym bardzo dużo było filmów patriotycznych, tylko nasza polska historia tak się składała, że zwykle patriotyzm związany był z jakimiś czynami zbrojnymi - mówi w "Czasie pogody" w Programie 1 Polskiego Radia filmograf Michał Pieńkowski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zamknięci w domach, ale nie wyłączeni z życia

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2020 14:28
- Wychodzą naprzeciw potrzebom seniorów, którzy zostali nieoczekiwanie zamknięci w domach, stworzyliśmy projekt wirtualnego Uniwersytetu III wieku - mówi w "Czasie pogody" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Roman Biskupski z Mazowieckiej Akademii Seniora. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczęła karierę modelki w wieku 80 lat. Jak to zrobiła?

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 15:50
Grała u Rybkowskiego, Kondratiuka i Kieślowskiego, a kiedy stuknęła jej osiemdziesiątka, założyła czerwoną sukienkę... i została modelką. - Kiedy szłam pierwszy raz na wybiegu, przypomniała mi się trema z pierwszego spektaklu dyplomowego. Byłam wręcz przerażona - zdradza Helena Norowicz.
rozwiń zwiń