"Kobieta ze słońcem w głosie" - wspomnienie o Annie Jantar

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 15:40
Tyle słońca w... Annie Jantar - lirycznej, a czasami rockowej, charyzmatycznej wokalistce, ciepłej w relacjach z ludźmi. Kobietom wieku się nie wypomina, ale 10 czerwca skończyłaby 70 lat, choć "nic nie może przecież wiecznie trwać". Zostały piosenki i wspomnienia ludzi, którzy mieli przyjemność ją znać. 
Audio
Anna Jantar
Anna JantarFoto: Andrzej Karczewski/PAP

Anna Jantar na zawsze pozostanie w historii polskiej piosenki. Wspomnienia o niej zawarł dziennikarz Marcin Wilk w biografii artystki pt: "Tyle słońca". Biografia w nowym wydaniu, która ukaże się 10 czerwca br., jest poszerzona o poruszający wstęp córki Natalii Kukulskiej.


źródło: Polskie Nagrania/Youtube 

Marcin Wilk w podróż za śladami Anny Jantar wyruszył 6 lat temu. Pierwsze wydanie książki "Tyle słońca" ukazało się w 2015 roku. Autor zwrócił się do tych, którzy znali Annę Jantar najlepiej: jej rodziny, przyjaciół, artystów. 

Dziennikarz wspomina, że pierwsze wydanie książki zostało ciepło przyjęte.  - Mimo, że tyle lat minęło od tragicznej śmierci Anny Jantar okazuje się, że ta tęsknota za tą niesamowitą postacią jest ciągle żywa - mówi. - Sądzę, że kluczem są przeboje, które udało się jej nagrać przy wielkim zaangażowaniu męża Jarosława Kukulskiego, ale nie tylko - dodaje. 

Wspomnienia z życia rodzinnego 

Jak mówi autor, dzięki wielogodzinnym rozmowom z mamą Anny Jantar, Haliną Szmeterling, udało się odkryć kilka ciekawych rzeczy życia rodzinnego wokalistki. - Pani Halina odeszła od nas w 2016 roku. Udało mi się z nią porozmawiać o Annie Jantar i okazuje się, wspomnienia są na wagę złota - mówi. - Bardzo istotna jest także poruszająca opowieść Natalii Kukulskiej. Ona wiele wyjaśnia i wiele tłumaczy - dodaje. 

W książce ukazane są również dramatyczne chwile z życia wokalistki. - Opowiadam o tym, jak  Anna Jantar przechodziła momenty załamania, słabości, takie jak w życiu każdego człowieka, ponieważ to co nam jest najbliższe to odkrycie w człowieku spectrum rozmaitych doświadczeń - tłumaczy gość audycji. - W tym sensie Anna Jantar jest bliska nie tylko jako piosenkarka, ale także jako zwykły człowiek, który boryka się z rozmaitymi problemami i rozterkami - mówi Marcin Wilk. 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Marcin Wilk (dziennikarz, autor biografii "Tyle słońca. Anna Jantar. Biografia") 

Data emisji: 7.06.2020 r. 

Godzina emisji: 10.25

ans 

Czytaj także

"Anna Jantar, ikona z przypadku?"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2018 16:40
Autor książki pod tym tytułem tłumaczy, dlaczego umieścił tam znak zapytania. I przekonuje, że w książce nie ma na to pytanie jasnej odpowiedzi. Każdy sam musi zdecydować, czy zmarła tragicznie piosenkarka była ikoną z przypadku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utwory Jarosława Kukulskiego zyskały nowe życie

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 14:50
26 maja na warszawskim Torwarze odbędzie się koncert "Życia mała garść" poświęcony Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu. Opiekę artystyczną nad koncertem sprawuje ich córka Natalia Kukulska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piosenki Anny Jantar w nowych wykonaniach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 17:13
26 maja na stołecznym Torwarze odbędzie się wyjątkowy koncert poświęcony pamięci Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego. Ten koncert miał premierę w 2012 roku na festiwalu w Opolu i spotkal się z entuzjastycznym przyjęciem. Artyści zaśpiewają piosenki Anny Jantar w nowych aranżacjach.
rozwiń zwiń