Pierwsze Polki, które ruszyły w świat. Kim były "poławiaczki pereł"?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:50
Badaczka zwyczajów i rytuałów szamańskich, albo poławiaczka motyli żyjąca wśród Indian, czy zdobywczyni Lofotów i Tybetu – co je łączy? Wszystkie były Polkami, a niektóre całkowicie zmieniły swoje poukładane życie dla pasji. 
Okładka książki
Okładka książkiFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
18:05 2020_07_05 10_21_53_PR1_Czas_pogody.mp3 Pierwsze Polki, które ruszyły w świat. Kim były "poławiaczki pereł"? (Czas pogody/Jedynka)

 

Fascynująca przygoda w każdym wieku 

Jak mówimy o podróżniczkach stają nam przed oczami kobiety majętne, które było stać na wojaże. Ula Ryciak, autorka książki "Poławiaczki pereł" podążając szlakiem swoich bohaterek udowadnia, że pieniądze nie są wyznacznikiem. - Wszystkie bohaterki miały otwarty umysł, były gotowe na zmianę. Dwie z nich nie miały zupełnie bezpieczeństwa finansowego, wręcz zbierały pieniądze w bardzo dziwny sposób - opowiada. - One, poza M. Czaplicką, podróżują w wieku bardzo dojrzałym - dodaje. 

Wędrówka po Ameryce Południowej 

Michalina Isaakowa, słynna poławiaczka motyli, samotnie wędruje po Ameryce Południowej. Spędza dwa lata wśród Indian i w tajemniczych okolicznościach znika. -To było tuż przed II Wojną Światową. Bardzo trudno dzisiaj ustalić okoliczności, jest na ten temat kilka teorii - mówi Ula Ryciak. -Wieści o niej zaginęły, zaginęła również jej kolekcja owadów, którą zbierała podczas drugiej wyprawy oraz jej zapiski. Gdyby nie pierwsza wyprawa, z której przywiozła swoje kolekcje nie dowiedzielibyśmy się o jej odkryciach - podkreśla autorka. 

W rozmowie z Małgorzatą Raduchą Ula Ryciak zaznacza, że każda z podróżniczek wyruszając w nieznane przekracza symboliczną strefę komfortu. - Wyruszyły ryzykując bardzo wiele i nie każda z nich miała do czego wrócić - zauważa. 

Kobieta naukowiec

Maria Czaplicka pragnie zostać antropologiem tak jak Bronisław Malinowski, ale… jest kobietą. Mimo to rusza z ekspedycją naukową na Syberię, gdzie w ekstremalnych warunkach bada zwyczaje szamanów.  - Była naukowcem i miała klarowny cel. Chciała poznać zwyczaje miejscowej ludności, przekraczała granicę obyczajową, uczyła się języka i próbowała obserwować różne obrzędy. To nie było łatwe, bo ona zawsze była na pozycji obcej, okupionej ryzykiem, że zostanie gdzieś wyklęta przez miejscowych - wyjaśnia. 

Rzucając aktorską karierę

Jadwiga Toeplitz-Mrozowska – popularna przed wojną śpiewaczka i aktorka – podróżuje na norweskie Lofoty i Bliski Wschód. Sporządza mapy i wytycza nowe szlaki. Jako pierwsza Polka samotnie dociera do Tybetu. - Toeplitz-Mrozowska rzuciła swoją karierę sceniczną i weszła na scenę świata. Nagle ten świat stał się sceną, po której zaczęła się poruszać - mówi Ula Ryciak. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Rozmawia: Małgorzata Raducha 

Gość: Ula Ryciak (autorka książki "Poławiaczki pereł. Pierwsze Polki na krańcach świata") 

Data emisji: 5.07.2020 r. 

Godzina emisji: 10.22

mat. promocyjne/ans 

Czytaj także

Jako dziecko żegnał marszałka przy trumnie. "Piłsudski był bliską osobą, nie kimś obcym"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 16:12
Jan Rybak jako mały chłopiec opiekował się "dziadkami", czyli uczestnikami Powstania Styczniowego. Jego rocznik - 1929 - został również wychowany na kulcie Józefa Piłsudskiego. A jak gość Programu 1 Polskiego Radia wspomina marszałka po wielu latach?
rozwiń zwiń