Powstańcze koncerty Mieczysława Fogga

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 16:23
To niezbyt znany fragment życiorysu słynnego pieśniarza Warszawy. Mieczysław Fogg swym śpiewem dodawał ducha walczącym powstańcom, a ostatni koncert odbył się już po podpisaniu kapitulacji 3 października 1944 roku.
Mieczysław Fogg
Mieczysław FoggFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Mieczysław Fogg nie musiał brać udziału w Powstaniu Warszawskim. Podczas wojny wyjeżdżał ze stolicy do małego domku koło Tarczyna, gdzie kupił kawałek lasu. Tam również przed wybuchem walk wywiózł rodzinę. Ale potem wrócił, aby dołączyć do swojego oddziału. Przez wspomniany domek po zakończeniu Powstania przewinęło się wiele osób, w tym państwo Sygietyńscy. Mieczysław Fogg już w styczniu 1945 roku wrócił do Warszawy.

Posłuchaj
18:44 2020_08_3- 10_23_10_PR1_czas_pogody.mp3 Mieczysław Fogg, pieśniarz powstańczej Warszawy (Czas pogody/Jedynka)

michał fogg 1200.jpg
Michał Fogg: dziadek walczył śpiewem

- Pradziadek stał na warcie przed Gmachem Architektury Politechniki Warszawskiej u zbiegu ulic Koszykowej i Lwowskiej w Śródmieściu - mówi wnuk Michał Fogg, który dokumentuje działalność pradziadka. Długo musiał przekonywać dowództwo, że więcej pożytku będzie, jak zaśpiewa powstańcom, niż kiedy będzie stał na warcie. Wreszcie udało się i śpiewał z towarzyszeniem akordeonu.

Ile koncertów dał Mieczysław Fogg dla powstańców?

W sumie Mieczysław Fogg dał 103 lub 104 koncerty. Dokładnie nie wiadomo, bo on sam nie liczył. Ale Biuro Informacji i Propagandy AK przydzieliło mu w charakterze łączniczki dziewczynę, która pisała raporty i przy okazji prowadziła listę koncertów. - O liczbie występów pradziadek dowiedział się podczas koncertów w Londynie, bo wtedy odszukała go owa łączniczka, która po wojnie wyemigrowała do Wielkiej Brytanii mówi Michał Fogg. Na razie nie zweryfikował tej informacji, bo być może ówczesne dowództwo uznało, że raporty są mało ważne i ich nie zarchiwizowano.

Teraz wiele rzeczy trudno jest zweryfikować. - Dla mnie to był pradziadek, a nie Mieczysław Fogg - wspomina Michał. Miał kilkanaście lat i interesowały go bardziej kapsle i piłka niż wojenne losy pieśniarza Warszawy. Z dziadkiem i ojcem też raczej rozmawiali o sprawach bieżących, a nie o historii. Ale cały czas szuka informacji o swoim protoplaście.

Posłuchaj całej rozmowy okraszonej piosenkami w wykonaniu Mieczysława Fogga.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Rozmawiała: Małgorzata Raducha

Gość: Michał Fogg

Data emisji: 30.08.2020

Godzina emisji: 10.23

ag

Czytaj także

Mieczysław Fogg - legendarny piosenkarz, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 08:30
Podczas Powstania Warszawskiego, jako żołnierz Armii Krajowej, miał specjalną misję – koncertowania w powstańczych domach, szpitalach i schronach. Zagrał wtedy 104 koncerty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykła wystawa "Mieczysław Fogg - Pieśniarz Polaków"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2020 11:00
Fotografie, odznaki, pamiątki z podróży, frak estradowy, kombinezon powstańczy, kroniki prowadzone przez Irenę Fogg - to wszystko będzie można zobaczyć w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
rozwiń zwiń