Orzeszkowe Babeczki. O tradycji podlaskich gospodyń

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 10:58
O tym, jak silna jest chęć kultywowania tradycji na Podlasiu, opowiedziały w radiowej Jedynce panie z Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Hajnówka. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: g_dasha/shutterstock

Jak wyjaśniły w audycji "Czas pogody" Aneta i Maria Kraśko, nazwa Orzeszkowe Babeczki została wymyślona przez kobiety ze wsi Orzeszkowo, w której powstało Koło Gospodyń Wiejskich. Koło pod swoje skrzydła wzięło jeszcze "babeczki" z dwóch innych wsi.  

Panie zapraszają na warsztaty kuchni regionalnej i rękodzieła, organizują spotkania integracyjne. Biorą także udział w targach regionalnych. Na co dzień, w ramach koła, wymieniają się swoimi doświadczeniami, przekazują wiedzę i umiejętności. Starsze kobiety uczą młodsze, jak robić przetwory, a młodsze uczą starsze ozdabiania metodą decoupage. 

Prowadzenie gospodarstwa - jak przyznały rozmówczynie Małgorzaty Raduchy - to praca 24 godziny na dobę, wolnego nie ma. Działalność w kole pozwala się jego członkiniom zrelaksować, oderwać się na chwilę od codziennych obowiązków. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji:


Posłuchaj
10:55 [ PR1]PR1 (mp3) 13 wrzesień 2020 10_27_23.mp3 O tradycji podlaskich gospodyń - Orzeszkowe Babeczki (Czas pogody/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Autorka materiału: Małgorzata Raducha

Data emisji: 13.09.2020

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emerytura to dobry czas na zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 16:50
Życie na emeryturze to może być czas aktywny, poświęcony wycieczkom rowerowym, zwiedzaniu i pokazywaniu obcokrajowcom, jak piękne mamy miejsca w Polsce. O tym opowiedział emerytowany inżynier i pasjonat rowerowego zwiedzania Józef Gorzolka z Pszczyny, który stale nam towarzyszy jako słuchacz podczas niedzielnego przedpołudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcze koncerty Mieczysława Fogga

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 16:23
To niezbyt znany fragment życiorysu słynnego pieśniarza Warszawy. Mieczysław Fogg swym śpiewem dodawał ducha walczącym powstańcom, a ostatni koncert odbył się już po podpisaniu kapitulacji 3 października 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tacy święci jak ich malują? Sekretne życie autorów lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 12:00
Zachwycamy się ich twórczością, czytamy w szkole ich dzieła, oglądamy napisane przez nich sztuki teatralne, a wielu piastuje zaszczytny tytuł wieszcza narodowego. A jacy byli prywatnie? Czy rzeczywiście były to pomnikowe postacie pozbawione wad i namiętności?
rozwiń zwiń