Spotkanie z kurpiowską twórczynią ludową - Marianną Staśkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2020 14:30
- W podeszłym wieku najbardziej trzeba starać się zrozumieć kogoś. Wtedy nie będzie miał człowiek niepotrzebnych myśli, żalu. Z byle czego można się cieszyć - przekonywała w Programie 1 Polskiego Radia Marianna Staśkiewicz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Talulla/shutteerstock.com

Marianna Staśkiewicz urodziła się w 1928 roku we wsi Zalesie a wychowywała w Kadzidle, gdzie mieszka do dziś (obie miejscowości znajdują się w gminie Myszyniec na Mazowszu). Całe życie była bardzo aktywna. Ukończyła szkołę podstawową dla pracujących, kurs kroju i szycia, przysposobienia rolniczego, kurs dla sprzedawców. Pracowała jako salowa w izbie porodowej oraz w sklepie gminnej spółdzielni. Prowadziła gospodarstwo rolne. 

Zawsze znajdowała czas na koronkarstwo - znak firmowy Kurpi - i na pielęgnowanie kurpiowskich zwyczajów i gwary. Wykonywane przez nią tradycyjne palmy, bibułowe kwiaty, bukiety i kierce znajdują się w zbiorach kilku muzeów etnograficznych. Prezentowane były na wielu imprezach folklorystycznych oraz podczas regionalnych konkursów, warsztatów i programów edukacyjnych.

W środowisku kurpiowskim znana jest przede wszystkim jako poetka, autorka tekstów o życiu dawnej wsi. Pisanie przyszło do niej - jak sama mówi - bardzo późno, bo dopiero po "pięćdziesiątce", "jak dzieci (sześcioro) były odchowane". W 2007 roku, nakładem Urzędu Gminy w Kadzidle, ukazał się pierwszy tomik jej wierszy pt. "Poziewaj zietrecku. Wiersze kurpiowskie".

W 2008 roku Marianna Staśkiewicz otrzymała odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W 2010 roku została wyróżniona nagrodą Oscara Kolberga, przyznawaną za dokonania twórcze, artystyczne, naukowe oraz działalność wspierającą tradycyjną kulturę regionalną. W 2013 roku została uhonorowana Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Marianna Staśkiewicz z Kadzidła. Profil: Gmina Kadzidło


W Kadzidle Mariannę Staśkiewicz odwiedziła Małgorzata Raducha. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy:


Posłuchaj
06:09 [ PR1]PR1 (mp3) 20 wrzesień 2020 10_22_53.mp3 Spotkanie z kurpiowską twórczynią ludową - Marianną Staśkiewicz (Czas pogody/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Autorka materiału: Małgorzata Raducha

Data emisji: 20.09.2020

Godzina emisji: 10.20

Jedynka/nagrodakolberg.pl/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Emerytura to dobry czas na zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 16:50
Życie na emeryturze to może być czas aktywny, poświęcony wycieczkom rowerowym, zwiedzaniu i pokazywaniu obcokrajowcom, jak piękne mamy miejsca w Polsce. O tym opowiedział emerytowany inżynier i pasjonat rowerowego zwiedzania Józef Gorzolka z Pszczyny, który stale nam towarzyszy jako słuchacz podczas niedzielnego przedpołudnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstańcze koncerty Mieczysława Fogga

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2020 16:23
To niezbyt znany fragment życiorysu słynnego pieśniarza Warszawy. Mieczysław Fogg swym śpiewem dodawał ducha walczącym powstańcom, a ostatni koncert odbył się już po podpisaniu kapitulacji 3 października 1944 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie tacy święci jak ich malują? Sekretne życie autorów lektur szkolnych

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 12:00
Zachwycamy się ich twórczością, czytamy w szkole ich dzieła, oglądamy napisane przez nich sztuki teatralne, a wielu piastuje zaszczytny tytuł wieszcza narodowego. A jacy byli prywatnie? Czy rzeczywiście były to pomnikowe postacie pozbawione wad i namiętności?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Orzeszkowe Babeczki. O tradycji podlaskich gospodyń

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2020 10:58
O tym, jak silna jest chęć kultywowania tradycji na Podlasiu, opowiedziały w radiowej Jedynce panie z Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Hajnówka. 
rozwiń zwiń