Serwis bitwa1920.gov.pl nominowany do nagrody BohaterON 2020

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 10:50
- Dzięki serwisowi bitwa1920.gov.pl możemy poznać rok 1920 i wydarzenia Bitwy Warszawskiej nie z perspektywy sztabu a z perspektywy młodego człowieka na froncie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bartłomiej Makowski z portalu Polskieradio.pl. 
Materiał promocyjny PR
Materiał promocyjny PRFoto: PR/Łukasz Haponiuk

Redakcja historii i serwisów specjalnych pod kierownictwem Krzysztofa Kossowskiego ma szansę na tegoroczną Nagrodę BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Nominację przyznano za przygotowanie narracyjnego portalu internetowego na temat jednej z najważniejszych bitew w historii świata - Bitwy Warszawskiej.

Przygotowana z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej strona www.bitwa1920.gov.pl to dostępna w siedmiu wersjach językowych multimedialna, interaktywna podróż po historii Polski, Europy i świata, którym sto lat temu zagroziło widmo czerwonej rewolucji. Narracja strony wciąga użytkownika w atmosferę tamtych dni, przeprowadzając go przez najistotniejsze wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej, pokazując najważniejsze postaci, procesy oraz skutki Bitwy Warszawskiej. 

Co ze zwycięstwem nad bolszewikami ma wspólnego "King Kong"? Jak lektura noweli Edgara Alana Poego przyczyniła się do polskiego zwycięstwa? Jak wyglądały fake newsy rozpowszechniane sto lat temu? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znaleźć można właśnie w serwisie internetowym www.bitwa1920.gov.pl.

Zachęcamy do głosowania

Nagroda BohaterONy 2020 ma za zadanie wyróżnienie osób, firm i instytucji, których aktywność w szczególny sposób promowała wiedzę o historii Polski z lat 1918-1989 oraz edukację historyczno-patriotyczną od 1 stycznia 2019 do 31 lipca 2020 roku.

Wśród nadesłanych zgłoszeń Komitet Organizacyjny Nagrody BohaterONy wybrał pięciu nominowanych w siedmiu kategoriach: Pasjonat, Nauczyciel, Organizacja non profit, Osoba publiczna, Instytucja, Firma oraz Dziennikarz. W tej ostatniej nominowany jest zespół tworzący artykuły historyczne i serwisy specjalne na portalu PolskieRadio.pl.

Laureatów wybierze Kapituła składająca się m.in. z historyków i przedstawicieli środowisk kombatanckich. Na podstawie głosów jej członków w każdej kategorii zostanie przyznany Złoty, Srebrny i Brązowy BohaterON. Udział w wyborze laureatów mają również Internauci, którzy do 14 października mogą zagłosować na swoich faworytów - https://bohateron.pl/bohaterony-2020/zaglosuj/.

"Chcemy, żeby to, co jest najpiękniejsze w radiu, czyli nasze archiwa, ludzie, głosy, które mogą opowiedzieć dosłownie o każdym temacie, jeszcze raz wybrzmiały, tym razem w internecie". Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Bartłomiej Makowski z portalu Polskieradio.pl opowiedział o innych serwisach specjalnych Polskiego Radia.

Posłuchaj
05:03 [ PR1]PR1 (mp3) 27 wrzesień 2020 10_24_01.mp3 Serwis bitwa1920.gov.pl nominowany do nagrody BohaterON 2020 (Czas pogody/Jedynka)

 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Bartłomiej Makowski (portal Polskieradio.pl)

Data emisji: 27.09.2020 r. 

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bitwa Warszawska - posłuchaj wspomnień świadków

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 06:00
"Jest rzeczą prawdopodobną, że bitwa pod Warszawą ocaliła Europę Środkową i część Zachodniej przed przed fanatyczną tyranią sowiecką" – zapisał brytyjski dyplomata lord Edgar D’Abernon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska. Bez pomocy z Węgier mogliśmy przegrać z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 05:50
100 lat temu do Skierniewic przybył liczący 55 wagonów pociąg znad Dunaju. 22 miliony pocisków znajdujące się w transporcie pomogły w pokonaniu Armii Czerwonej na przedpolach Warszawy. Milion spośród nich Węgrzy odstąpili Polakom bezpłatnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitwa Warszawska pokazała fenomen mobilizacji społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 12:07
 - Przydzielony do 2 Pułku Piechoty znalazłem w nim 500 starych żołnierzy i około 2 tysięcy ochotników – studentów, uczniaków, harcerzy siedemnasto-osiemnastoletnich, którzy po raz pierwszy trzymali w ręku karabin i strzelać ani bić się nie umieli– wspominał Józef Werobej, oficer Brygady Syberyjskiej. Ci zwykli ludzie obronili Polskę przed bolszewikami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co wspólnego ma "King Kong" z Bitwą Warszawską?

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 16:00
Niewykluczone, że jedna z najbardziej kultowych scen w historii kinematografii zainspirowana była wydarzeniami wojny 1920 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Europie groził totalitaryzm". Co by się stało, gdyby Polska przegrała Bitwę Warszawską?

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 13:00
- Wiktoria 1920 roku stanowiła przełom, którego skali nie potrafimy sobie wyobrazić – oceniał w archiwalnej audycji Polskiego Radia prof. Andrzej Ajnenkiel. – Szanse na rządy totalitaryzmu w Europie były olbrzymie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Organizatorka akcji "BohaterON": celem naszego spotu jest edukacja

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2020 11:30
– Spot ma być zachętą dla obcokrajowców do zainteresowania się historią Polski XX wieku – tłumaczyła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska, organizatorka akcji BohaterON.
rozwiń zwiń