"Co gryzie panią L?". Lanberry: postanowiłam zadbać o relacje ze sobą

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 15:40
- Na tej płycie zawarłam niesamowitą tęsknotę za analogowym światem i poczuciem wspólnoty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Lanberry, która właśnie wydała najnowszy album studyjny "Co gryzie panią L?". Jest to najbardziej intymna i dojrzała płyta w dotychczasowym dorobku tej artystki. Dlaczego?
Lanberry
LanberryFoto: PR1

Posłuchaj
17:01 2020_10_23 13_21_00_PR1_Muzyczna_Jedynka.mp3 Lanberry z nowym krążkiem (Muzyczna Jedynka)

"Co gryzie panią L?" to najnowszy album Lanberry, jednej z najpopularniejszych wokalistek, kompozytorek i autorek tekstów. Piosenkarka przyznaje, że na płycie zawarła tęsknotę za analogowym światem, która może być impulsem do powrotu chociaż na chwilę do bardziej namacalnego świata.

- W każdym pokoleniu, czy to w moim, pokoleniu milenialsów, tych wcześniejszych, a nawet w tym urodzonym grubo po 2000 roku, które w ogóle nie zaznało analogu, jest taka podświadoma tęsknota za tym, co było i do czego możemy wrócić nawet w takich codziennych sytuacjach. Widzę te przejawy analogowości oraz czucia bardziej i bliżej. Mam w sobie trochę taki typ obserwatora tych wszystkich rzeczy - twierdzi Lanberry.

Źródło: Lanberry/Lanberry, "Mirabelki"

Wewnętrzne dziecko

Na płycie znajduje się m.in. utwór "Mirabelki". - To jest trochę powrót do takiego pięknego zachwytu nad światem. Po prostu poprowadźmy to swoje wewnętrzne dziecko. Jest to bardzo przydatne w życiu, żebyśmy nie zapominali o wewnętrznym dziecku, które potrafi się zachwycić światem, nie osądzając innych i nie wrzucając ich do szuflad, bo też bardzo lubimy to robić - opowiada gość Jedynki.

Lanberry sporą uwagę przywiązała również do oprawy graficznej płyty. Jak przyznaje, chciała przemycić siebie na każdym poziomie, podobnie jak swoje inspiracje. Wspólnie z artystką z Wrocławia Pauliną Wałas wykonywała ręczne kolaże.

- Zamknęłyśmy się na 2 dni z toną wycinków z gazet, starymi książkami i wycinałyśmy nożyczkami. Kleiłyśmy analogowo, a potem wszystko zostało zeskanowane (…). Oprawa graficzna jest niesamowicie ważna. Te kolaże odzwierciedlają moją eklektyczność i to, że bardzo lubię czerpać inspiracje z różnych źródeł i szuflad - słyszymy.

Najpierw jednak przemiana

Przed powstaniem płyty, Lanberry postanowiła również uporządkować swoje relacje. - W pewnym momencie doszłam do ściany, wpadając w kółko w te same schematy i pułapki, które sama na siebie zastawiałam. Przyszedł chyba najwyższy czas, bo to wszystko bardzo mnie uwierało i gryzło, żeby zadbać najpierw o relacje ze sobą - zdradza wokalistka.

- Wydaje mi się, że to była podstawa, o którą naprawdę musiałam się zatroszczyć. Później dopiero na podstawie tej zmiany i tego przełomu, w moim życiu zaczęły się dziać rzeczy bardzo inne niż do tej pory. To znaczy zaczęłam przyciągać do swojego życia osoby, które też trochę były odpowiedzią na moją przemianę - dodaje Lanberry.

***

Tytuł audycjiMuzyczna Jedynka

Prowadził: Zbigniew Zegler

Gość: Lanberry (wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów)

Data emisji: 23.10.2020 

Godzina emisji: 15.43

DS

Czytaj także

Wzruszający utwór Haliny Mlynkovej. "Ta piosenka ma dać siłę kobietom"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 15:00
Halina Mlynkova zaangażowała się w akcję na rzecz kobiet, które doświadczają przemocy i nagrała piosenkę z ważnym przesłaniem. - Ten utwór ma pokazać, że można wyjść z opresji i zacząć żyć własnym życiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o singlu "Zanim stracisz".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Nowak i Akustyk Amigos. "Jesteśmy przyjaciółmi, którzy lubią muzykować ze sobą"

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2020 16:45
- Każda jednoznaczność, która była do tej pory, przestała była jednoznaczna - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Adam Nowak o utworze "Cokolwiek ujęte". Singiel jest zapowiedzią albumu "Pół płyty", który ukaże się już 30 października. Kim są Akustyk Amigos, czyli twórcy projektu?
rozwiń zwiń