Polipragmazja, czyli kiedy leków jest za dużo

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 16:15
Ponad 30 proc. Polaków powyżej 65 lat zażywa zbyt wiele leków równocześnie, co zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i interakcji – ostrzega Narodowy Fundusz Zdrowia. Problem nie dotyczy jednak tylko seniorów. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ruji555

Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, że wielolekowość – przyjmowanie co najmniej pięciu leków jednocześnie – jest groźna dla każdego, szczególnie dla osób starszych, które obciążone są chorobami przewlekłymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym czy niewydolnością krążenia.

czytaj więcej
ludzie 1200.jpg
Pandemia koronawirusa. Jak radzić sobie z lękiem?

Jak tłumaczy w radiowej Jedynce Marta Pawłowska z NFZ trzeba walczyć z wielolekowością. Szczególnie w okresie pandemii. - Niestety wielu z nas żyje w strachu o swoje zdrowie, co jest w dobie pandemii uzasadnione. Część Polaków przyjmuje w związku z tym więcej leków myśląc, że uchroni swoje zdrowie. Jak mówią lekarze i farmaceuci, tak nie jest - zaznacza i dodaje, że leki to nie są cukierki. 

Eksperci podkreślają, że starzenie się społeczeństwa i jednoczesne wydłużanie życia sprawiają, że polipragmazja, pozostająca poza nadzorem, jest zjawiskiem niebezpiecznym.

- Zjawisko polipragmazji według większości definicji dotyczy przyjmowania pięciu lub więcej leków jednocześnie. Zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a co chyba jeszcze bardziej groźne - może doprowadzać do tego, że efekt terapeutyczny nie będzie osiągnięty - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Artur Drobniak z Naczelnej Rady Lekarskiej.  

W czasie pandemii ryzyko polipragmazji wzrasta wraz z obawami pacjentów o własne zdrowie, dlatego szukają oni sposobów, aby je dodatkowo zabezpieczyć i wzmocnić. Ponadto NFZ zwrócił uwagę, że tylko w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu pandemii apteki zanotowały ponad 20 milionów wizyt, a farmaceuci udzielali dziennie nawet 3,5 mln porad. Wzrost sprzedaży dotyczył szczególnie preparatów bez recepty na uspokojenie i wyciszenie, a także ułatwiających zasypianie suplementów diety.

czytaj więcej
reumatyzm free 1200.jpg
Chorób reumatycznych można uniknąć. W jaki sposób?

Jak mówi prezes Naczelnej Izby Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska pacjenci powinni informować lekarza o przyjmowanych lekach, konsultować sposób przyjmowania leków z farmaceutą i ograniczyć suplementację. - Nie zapominajmy, że suplementy diety często wchodzą w interakcję z lekami - podkreśla.

Narodowy Fundusz Zdrowia, aby ograniczyć zjawisko polipragmazji, rozpoczął w mediach kampanię edukacyjną "Świadomy pacjent – skuteczna terapia".

***

W audycji także rozmowa z Ryszardem Burym Denisiukiem z Cisnej. To jeden z bieszczadzkich "zakapiorów". Ludzi, którzy umiłowali wolność, życie w symbiozie z naturą, przestrzeń i górskie wyprawy. To jeden z tych, którzy twierdzą, że w tych górach jest wszystko.

Nie zabrakło także stałych pozycji - felietonów Teresy Drozdy i Kazimierza Kowalskiego. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

Posłuchaj
82:41 PR1_MPLS 2020_10_25-10-11-57.mp3 Czas pogody 25.10.2020 (Jedynka)

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Materiał: Klaudia Porębska

Data emisji: 25.10.2020 

Godzina emisji: 10.00-12.00

Jedynka/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pierwsze Polki, które ruszyły w świat. Kim były "poławiaczki pereł"?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2020 15:50
Badaczka zwyczajów i rytuałów szamańskich, albo poławiaczka motyli żyjąca wśród Indian, czy zdobywczyni Lofotów i Tybetu – co je łączy? Wszystkie były Polkami, a niektóre całkowicie zmieniły swoje poukładane życie dla pasji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emerytura to dobry czas na zwiedzanie

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 16:50
Życie na emeryturze to może być czas aktywny, poświęcony wycieczkom rowerowym, zwiedzaniu i pokazywaniu obcokrajowcom, jak piękne mamy miejsca w Polsce. O tym opowiedział emerytowany inżynier i pasjonat rowerowego zwiedzania Józef Gorzolka z Pszczyny, który stale nam towarzyszy jako słuchacz podczas niedzielnego przedpołudnia.
rozwiń zwiń