Wspominamy tych, którzy odeszli w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 16:05
Lista jest długa, a na niej nazwiska ludzi, którzy dokonywali w swym życiu rzeczy doniosłych. Juliette Gréco, Romuald Lipko, czy Bernard Ładysz.
zdj. il.
zdj. il.Foto: shutterstock.com/Shutterstock/Jasenka Luksa

Romuald Lipko

Demarczyk1200 PAP.jpg
Zmarła Ewa Demarczyk. "Czarny Anioł Piosenki"


6 lutego 2020 odszedł wybitny kompozytor, człowiek, spod którego pióra wychodziły tylko wielkie przeboje. Choć Romuald Lipko nie żyje, to została jego muzyka i to nie tylko piosenki Budki Suflera, ale największe polskie klasyki do nucenia i przeżywania.


Posłuchaj
40:10 2020_11_01 10_13_34_PR1_czas_pogody.mp3 Wspominamy tych. którzy odeszli w 2020 roku (Czas pogody/Jedynka)

 

W archiwalnej rozmowie Romuald Lipko przyznawał, że miał szczęście do pań, dla których komponował piosenki. Choć wielokrotnie był debiutantem. - Kawałek "Nic nie może wiecznie trwać" dla Anny Jantar był pierwszym utworem, który oficjalnie napisałem dla polskiej gwiazdy poza Budkę - wspomina.

Romuald Lipko zdradził przy okazji tajniki swojej pracy. Przyznał, że utwór "Jolka, Jolka pamiętasz" był ponadczasowym hitem. Tu połączyła się jego muzyka ze słowami Marka Dutkiewicza i fenomenalnym - według niego - głosem Felicjana Andrzejczaka.

Juliette Gréco

karewicz pap 1200.jpg
Mistrz drugiego planu. Wspomnienie o Emilu Karewiczu

Obok Edith Piaf i Georgesa Brassensa była gwiazdą klasycznej, francuskiej piosenki. Marcin Dąbrowski, który zna biografie wielu gwiazd, podkreśla, że kariera Juliette Gréco rodziła się najpierw w zadymionych paryskich kabaretach, a potem już wielkich salach.

W tych kabaretach spotkała wielkich francuskich twórców Simone Signoret i Jean Paul Sartre’a i to oni zwrócili na nią uwagę. Zachęcili też do śpiewania. Równoległe do kariery piosenkarskiej miała karierę filmową. Zagrała w blisko 30 filmach. Do Polski przyjechała dwa razy - pierwszy raz w latach 60-tych, a zapowiadał ją Lucjan Kydryński. Słuchaczy urzekła wtedy baletem rąk.

Posłuchaj całej audycji, w której można też usłyszeć piosenki w wykonaniu "Budki Suflera", Juliette Gréco, Bernarda Ładysza i Jerzego Połomskiego.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Marcin Dąbrowski (UW, badacz życiorysów gwiazd)

Data emisji: 1.11.2020 

Godzina emisji: 10.13

ag


 

 

Czytaj także

Audycja poświęcona pamięci Romualda Lipko

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 09:00
Romuald Lipko był jednym z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej końca XX i początku XXI wieku, współtwórcą i kreatorem zespołu Budka Suflera, autorem wielu polskich przebojów. Zmarł 6 lutego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odszedł legendarny James Bond. Sean Connery nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2020 14:00
W wieku 90 lat zmarł Sean Connery wybitny aktor i najsłynniejszy odtwórca roli Jamesa Bonda. Connery wprowadził tę postać wprowadził na wielki ekran. W rolę agenta 007 wcielił się siedmiokrotnie.  
rozwiń zwiń