Korpus Wsparcia Seniorów. "Wdzięczność starszych osób jest nie do opisania"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 18:30
W ramach walki z pandemią koronawirusa rząd uruchomił Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. Wolontariusze z całej Polski pomagają starszym osobom m.in. w robieniu zakupów, drobnych pracach czy po prostu rozmawiają z nimi przez telefon. Dlaczego warto zostać wolontariuszem? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Yuganov Konstantin

Posłuchaj
11:25 PR1_MPLS 2020_11_08-10-27-47.mp3 Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - czym jest? (Czas pogody/Jedynka)

Od kilku tygodni pandemia nabiera na sile i nie oszczędza osób starszych. Dlatego ważne jest, aby seniorzy pozostawali w domach i ograniczali do minimum możliwość zakażenia się koronawirusem. Osoby powyżej 70. roku życia mogą również liczyć na pomoc wolontariuszy z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.

Seniorowi łatwiej poprosić o pomoc

Jedną z wolontariuszek SKWS jest Maria Jaworska, 18-letnia uczennica z Oleśnicy. - Jest to sposób, w jaki mogę odwdzięczyć się za to, że seniorzy tak często nas wspierają. W tym ciężkim czasie pandemii nie powinni narażać się na dodatkowe zagrożenie ze strony wirusa, a my jako młodzież możemy im pomagać - mówi.

leki 1200.jpg
Polipragmazja, czyli kiedy leków jest za dużo

Zdaniem wolontariuszki powołanie SKWS jest dobrym pomysłem, ponieważ pomoc może dotrzeć do większej liczby osób.

- Nie zapominajmy, że starsi ludzie czasami po prostu boją się poprosić bezpośrednio o pomoc. W tym przypadku infolinia Korpusu bardzo pomaga, przede wszystkim seniorom jest łatwiej poprosić o pomoc - twierdzi Maria Jaworska, która na co dzień pomaga p. Janinie i p. Jerzemu.

Jak przyznaje, stara się poświęcać swój czas 2-3 razy w tygodniu, m.in. robiąc zakupy. Z seniorami rozmawia także telefonicznie. - Wdzięczność, która płynie od osób starszych jest nie do opisania. Podchodzą do nas z miłością i dobrocią - słyszymy.

Pomoc w drobnych pracach

W pomoc seniorom zaangażował się również Szymon Szurlej, student prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim i przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

- Pandemia koronawirusa stawia przed nami nowe wzywania i zadania. Dzisiaj zadaniem przede wszystkim dla młodych ludzi jest wsparcie tych osób, które są najbardziej zagrożone. To jest też robione dla bezpieczeństwa naszych najbliższych, babć, dziadków, sąsiadów, sąsiadek czy też naszego bezpieczeństwa - twierdzi.

Szymon Szurlej wyjaśnia, że z seniorką, którą opiekuje się, stara się utrzymywać stały kontakt. Pomaga jej m.in. w drobnych pracach. Zdarzało mu się na przykład ustawiać zegary czy po prostu otwierać mocno zakręconą butelkę wody. - To są czynności, które dla mnie jako młodego człowieka nie są niczym trudnym, ale starszej osobie bardzo pomagają - mówi student.

Wolontariusze mówią zgodnie, że ze swoimi podopiecznymi nawiązali dobre relacje, a wspólnie spędzony czas traktują w pozytywnych kategoriach.

Czytaj także:

Jak zgłosić się?

W ramach programu została uruchomiona specjalna infolinia dedykowana seniorom. Dzwoniąc pod numer 22 505 11 11, osoby starsze mogą poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które są utrudnione z powodu panującej pandemii. Z kolei wolontariusze, który chcą pomóc seniorom, mogą wysyłać swoje zgłoszenia przy pomocy strony www.wspierajseniora.pl lub zgłosić się do lokalnego ośrodka pomocy społecznej.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Rozmawiała: Agnieszka Ciecierska

Goście: Maria Jaworska (licealistka z Oleśnicy), Szymon Szurlej (student prawa na Uniwersytecie Rzeszowskim, przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Podkarpackiego)

Data emisji: 8.10.2020 

Godzina emisji: 10.27

DS

Czytaj także

Pomoc w czasach epidemii. Śląski Telefon dla Seniora "Senior-fon"

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2020 11:37
Czas epidemii, izolacji, jest szczególnie trudny dla osób starszych i samotnych. Śląscy seniorzy potrzebujący wsparcia mogą zadzwonić na numer telefonu 32 506 56 40.
rozwiń zwiń