"Dziewczyny na skrzydłach". Jak Polki zdobywały niebo

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:42
Nie tylko chłopcy marzą o lataniu. Poznając historię awiacji, dowiadujemy się, że kobiety zdobywały niebo na równi z mężczyznami. Sterowały pierwszymi powietrznymi statkami i konstruowały własne skrzydła z drewna. Jednak zawsze było im nieco trudniej, bo oprócz grawitacji musiały pokonać ludzką niechęć.
Okładka książki Anny Rudnickiej-Litwinek Dziewczyny na skrzydłach
Okładka książki Anny Rudnickiej-Litwinek "Dziewczyny na skrzydłach"Foto: mat. promocyjne

W książce "Dziewczyny na skrzydłach" Anna Rudnicka-Litwinek pisze o odważnych, niezależnych, pełnych pasji lotniczkach - pionierkach i tych nam współczesnych. W czasach, gdy większość kobiet nie mogła nosić spodni, one założyły lotniczy kombinezon i zdobyły niebo. Dziś, gdy mundurem lotnika szczycą się głównie mężczyźni, one - wbrew stereotypom - również po niego sięgają. 

"Nie znała poczucia słabości"

Czytaj też
kobieta samolot vintage shutterstock 1200.jpg
Wspaniałe, odważne, zdeterminowane - Matki Niepodległości

W latach 20. Karolina jako pierwsza Polka samodzielnie siada za sterami. - Nie było łatwo być jednym z pierwszych lotników, bo były to początki awiacji. A dodatkowo, ona była kobietą. Naprawdę musiała wykazać się wyjątkową determinacją i siłą charakteru, żeby znaleźć się na tym lotnisku. Mieć odwagę i energię, żeby wziąć te samoloty w swoje ręce. Ale taka właśnie była Karolina - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Anna Rudnicka-Litwinek.

Posłuchaj
06:24 PR1_MPLS 2020_11_15-10-27-09.mp3 Jak Polki zdobywały niebo (Czas pogody/Jedynka)

- Miałam ogromną przyjemność poznać jej córkę. Pani Danusia Borchardt mieszka w Stanach Zjednoczonych. Opowiedziała mi o mamie. Zdradzę coś, czego w książce nie ma: rys charakteru, który mi się ułożył w głowie słuchając o jej mamie. To wyjątkowa osoba, która nie znała poczucia słabości. To była kobieta, która od dziecka wiedziała, że jak sobie wymarzy te skrzydła, to ona je po prostu zdobędzie - podkreśla pisarka. 

"Najszybsza kobieta w kraju"

Basia, Anna i Jadwiga pilotują najszybsze myśliwce czasów II wojny światowej. - Swoją karierę lotniczą zaczynały jeszcze przed wojną w Polsce, ale zanim ta kariera, która na pewno by długo trwała, bo były doceniane i zdolne, zdążyła się rozwinąć nastał rok 1939 i wybuchła wojna. Bardzo chętnie wzięły udział w walce - zaznacza rozmówczyni Zbigniewa Krajewskiego.

Czytaj też:

czytaj więcej
Ryciak_Polawiaczki-perel_500pcx.jpg
Kobiety wyjątkowe - pierwsze Polki na krańcach świata

Kasia, dziewczyna z małej wioski, ujarzmia srebrnego smoka - wojskowego MiG-a. - Bardzo dużo się uczyła. Zrobiła wszystko, żeby zostać lotnikiem wojskowym i udało jej się to do tego stopnia, że została pierwszą polską lotniczką, która latała na MiG-29. Pierwszą kobietą, która przekroczyła barierę dźwięku, więc można powiedzieć, że najszybszą kobietą w kraju. Ma niesamowitą siłę charakteru i ona dalej lata na tych MIG-29, dalej pilnuje naszego nieba - zaznacza Anna Rudnicka-Litwinek.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Anna Rudnicka-Litwinek (autorka książki "Dziewczyny na skrzydłach")

Data emisji: 15.11.2020 

Godzina emisji: 10.27

kh


Czytaj także

Mówili o nim "latająca śmierć". Stanisław Skalski legendą stał się za życia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 05:55
7 kwietnia 1950 roku Stanisław Skalski został skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Aresztowano go dwa lata wcześniej pod fałszywym zarzutem szpiegostwa na rzecz Wielkiej Brytanii. Stanisław Skalski był asem lotnictwa i bohaterem Bitwy o Anglię. Polacy nazywali go: "ptasi instynkt", Niemcy mówili o nim "latająca śmierć". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siła, odwaga i niezłomność. Takie były tamte kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:00
- Oleńka jest symbolem wielu kobiet, wielu rodzin, które przeszły piekło na Kresach - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia pisarka Wioletta Sawicka.
rozwiń zwiń