"Bez niego nie byłoby współczesnej elektroniki". Co Polacy dali światu?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 15:30
Gościem "Czasu pogody" w Programie 1 Polskiego Radia był historyk Przemysław Słowiński - współautor (obok Teresy Kowalik) książki "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu". To pierwszy tom monumentalnego dzieła poświęconego wkładowi Polaków w światowe dziedzictwo kultury, nauki i ducha. 
Okładka książki Królewski dar. Co Polacy dali światu
Okładka książki "Królewski dar. Co Polacy dali światu"Foto: Mat. wydawcy

Poczet badaczy i odkrywców nowych lądów, prekursorów radiochemii, pogromców tyfusu i ojców internetu. Ponad sto postaci, o których warto wiedzieć – tych pomnikowych i tych niedocenionych przez historię powszechną.

Czytaj też
dziewczyny-na-skrzydlach-b-iext65340655.jpg
"Dziewczyny na skrzydłach". Jak Polki zdobywały niebo

Wśród nich jest na przykład Jacek Karpiński - geniusz komputerów. - Wyprzedził Amerykanów o jakieś 10 lat. W czasie, kiedy Bill Gates męczył się jeszcze ze studiami, to Jacek Karpiński tworzył komputery, które mogły podbić świat - mówi w  radiowej Jedynce Przemysław Słowiński. - Niestety z powodu splotu wielu niekorzystnych okoliczności, nie podbiły - dodaje.

Posłuchaj
09:53 _PR1_AAC 2021_01_03-10-21-19.mp3 Rozmowa z autorem książki "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu" Przemysławem Słowińskim (Czas pogody/Jedynka)

Rozmówca Zbigniewa Krajewskiego mówi, że większość osób kojarzy drogą markę zegarków Patek Philippe, ale prawie nikt nie wie, że ich twórcą jest Polak - Antoni Patek. - Zegarki te do dzisiaj uchodzą za najlepsze, najdroższe, najwspanialsze na świecie - podkreśla.

Czytaj też:

Z kolei, według autora książki "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu", bez Jana Czochralskiego nie byłoby współczesnej elektroniki. - To człowiek, który zmienił świat, a co mnie dziwi nie jest uhonorowany do dzisiaj - mówi.

Jak zdradził w Programie 1 Polskiego Radia Przemysław Słowiński, w przygotowaniu jest już drugi tom poświęcony wybitnym Polakom.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Gość: Przemysław Słowiński (historyk)

Data emisji: 3.01.2021

Godzina emisji: 10.21

kh

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Siła, odwaga i niezłomność. Takie były tamte kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:00
- Oleńka jest symbolem wielu kobiet, wielu rodzin, które przeszły piekło na Kresach - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia pisarka Wioletta Sawicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucyna Olejniczak: wiek nie ma znaczenia, zawsze warto realizować marzenia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 11:53
- Pisać zaczęłam na emeryturze, wówczas dopiero miałam czas, żeby zająć się tym, co mi sprawia przyjemność - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia autorka bestsellerowej sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej".
rozwiń zwiń