Co łączy Dalidę z Cateriną Valente?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2021 12:00
Obie miały włoskie pochodzenie, obie wychowały się w muzycznych rodzinach, co więcej - obie miały w swoim repertuarze piosenki w kilku językach. Co poza tym łączy Dalidę z nieco zapomnianą, ale ogromnie utalentowaną Cateriną Valente? O tym mówiliśmy w "Czasie pogody".
Caterina Valente (1965) i Dalida (983)
Caterina Valente (1965) i Dalida (!983)Foto: PAP/DPA/

Posłuchaj
22:39 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_01_17 PR1_10_18_25_Czas_pogody.mp3 Co łączy Dalidę z Cateriną Valente? (Czas pogody/Jedynka)

 

Dalida (ur. 17 stycznia 1933 w Kairze, zm. 3 maja 1987 w Paryżu) - urodziła się w Kairze, jej rodzice byli Włochami (ojciec był skrzypkiem). W dzieciństwie pobierała lekcje śpiewu. W wieku 17 lat rozpoczęła karierę modelki. W 1954 roku zdobyła tytuł Miss Egiptu i wyjechała do Paryża. We Francji grała w filmach. Zaczęła też występować na estradach koncertowych i w kabaretach.

1200x660_czas pogody_01a-02.jpg
Czas pogody

Piosenki wykonywała używając pseudonimu scenicznego "Dalida". Już jeden z pierwszych jej utworów - "Bambino" - uczynił ją sławną i popularną. W sumie nagrała kilkaset piosenek - w tym hity: "Gigi l'amoroso", "Il venait d’avoir dix-huit ans" czy "J'attendrai". Śpiewała w ośmiu językach. Na całym świecie sprzedała ponad 170 mln nagrań, zdobywając 70 złotych płyt. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród.

- Tytuł piosenki Dalidy, "Wyśpiewam swoje życie" to jednocześnie jej credo. Wiele jej utworów ma wątki autobiograficznepowiedział w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Dąbrowski, który zauważył, że "życie nie szczędziło artystce chwil smutnych, chwil tragicznych, ale miała ona też wiele pięknych momentów".


Czytaj także:


Caterina Valente (ur. 14 stycznia 1931 w Paryżu) - urodziła się we włoskiej rodzinie artystów wodewilowych - jej matka była piosenkarką i komikiem, a ojciec muzykiem (specjalizował się w grze na akordeonie). Jako dziecko występowała z rodzicami. W czasie wojny była internowana w obozie w Essen. Zakończenie wojny przeżyła we Wrocławiu, skąd wyjechała do ZSRR, a później do Francji.

W 1945 roku zaczęła się uczyć gry na gitarze. Jako piosenkarka debiutowała w 1953 roku. Występowała z wieloma zespołami jazzowymi i rozrywkowymi. Zagrała w kilku filmach. Śpiewa w sześciu językach. Jej najpopularniejsze nagrania to: "Malagueña" i "La brise et moi".

- Wielkie sukcesy, niezliczone ilości przebojów. Na scenie prezentowała nie tylko niezwykły głos, ale i umiejętności taneczne, grę na gitarze. Śpiewała bardzo różnorodny repertuar. Ten jej charakter śpiewania - charakterystyczny głos, pogoda w głosie - sprawił, że zdobyła bardzo szeroką publiczność - wskazał gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Marcin Dąbrowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 17.01.2021

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Zbigniew Krajewski MUZYKA

Czytaj także

"Dziewczyny na skrzydłach". Jak Polki zdobywały niebo

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 13:42
Nie tylko chłopcy marzą o lataniu. Poznając historię awiacji, dowiadujemy się, że kobiety zdobywały niebo na równi z mężczyznami. Sterowały pierwszymi powietrznymi statkami i konstruowały własne skrzydła z drewna. Jednak zawsze było im nieco trudniej, bo oprócz grawitacji musiały pokonać ludzką niechęć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucyna Olejniczak: wiek nie ma znaczenia, zawsze warto realizować marzenia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 11:53
- Pisać zaczęłam na emeryturze, wówczas dopiero miałam czas, żeby zająć się tym, co mi sprawia przyjemność - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia autorka bestsellerowej sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej".
rozwiń zwiń