"Historia Migana". Opowiadana przez osoby niesłyszące

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 17:36
Możemy być dumni, ponieważ jesteśmy pierwsi w Europie… Mowa o "Historii Miganej" realizowanej przez wrocławską Fundację Fonis, która jako pierwsza na starym kontynencie dokumentuje historię opowiadaną przez osoby niesłyszące lub słabosłyszące.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/ adriaticfoto

dziadek wnuk zabawa 1200.jpg
Jak skutecznie negocjować z dzieckiem? Zawodowy negocjator radzi
Posłuchaj
08:32 Jedynka/Czas pogody - 31.01.2021 "Historia Migana" to pierwszy w Europie i drugi na świecie projekt dokumentowania historii opowiadanej przez osoby niesłyszące i słabosłyszące (Jedynka/Czas pogody)

- "Historia Migana" to pierwszy w Europie i drugi na świecie projekt dokumentowania historii opowiadanej przez osoby niesłyszące i słabosłyszące, które posługują się językiem migowym. Fundacja FONIS realizuje ten projekt już od 2016 roku i są za nami 2 edycje, czyli 20 miganych wywiadów - mówi Małgorzata Królewicz z Fundacji FONIS.

Jak wyjaśnia gość Jedynki, powstały one we współpracy z Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość. - Od ośrodka otrzymaliśmy wskazówki, co do sposobu prowadzenia rozmów, gromadzenia i opracowywania materiałów oraz udostępnienia zbiorów archiwalnych. "Historia Migana" to taki projekt, który powstał na wzór "Historii Mówionej" - dodaje Małgorzata Królewicz.

Skąd inspiracja?

Inspiracją do powstania projektu była osoba nieżyjącego już Franciszka Pyzio, wrocławianina i działacza społecznego. - Spotykając się z założycielem fundacji ks. Tomaszem Filinowiczem za każdym razem obdarowywał go sporą porcją barwnych opowieści o życiu w przedwojennym Lwowie, II wojnie światowej czy później o organizowaniu się środowiska niesłyszących po wojnie we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Stąd zrodziła się myśl, żeby te relacje ocalić od zapomnienia - słyszymy.

W wywiadach świadkowie historii opowiadają o wydarzeniach ze swojego życia. Mówią o czasach dzieciństwa, młodości, dorastania, nauki, pracy zawodowej, ale również o swoim zaangażowaniu w życie społecznej.

- W pierwszej edycji mieliśmy historie osób niesłyszących i słabosłyszących związanych z wrocławskim środowiskiem świata ciszy. Kryteria, które braliśmy pod uwagę, angażując tych świadków historii, to właśnie wiek. Były to osoby po 70., 80. i nawet po 90. roku życia. Druga sprawa to też zaangażowanie tych osób w życie wrocławskiego społeczeństwa głuchych. Natomiast w drugiej edycji już nieco rozszerzyliśmy spektrum i pojawiły się także osoby słyszące, które działały na rzecz środowiska osób niesłyszących - opowiada Małgorzata Królewicz.

Klub Seniora Integracja

Fundacja FONIS angażuje się również w inne projekty, m.in. koordynuje działalność Klubu Seniora Integracja.

- Klub funkcjonuje od 4 lat i skupia ludzi niesłyszących oraz słabosłyszących. Są w nim także osoby słyszące. Liczy około 20 osób. Działamy w ramach projektu Aktywny Senior, który w całości jest sfinansowany przez Gminę Wrocław. Głównym zadaniem klubu jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu oraz rozwój zainteresowań, umiejętności, poznanie nowych form spędzania czasu wolnego i zajęcia edukacyjne dotyczące przeciwdziałania przemocy w rodzinie - opisuje Elżbieta Gorgoń z Fundacji FONIS.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Goście: Małgorzata Królewicz, Elżbieta Gorgoń (Fundacja FONIS)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 10.23

DS

Czytaj także

Opowiedz mi babciu... czyli dlaczego warto gromadzić rodzinne wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 16:00
- Dom tworzą fundamenty, którymi często są tradycje, wartości, wierzenia, zasady moralne czy zasady kierujące życiem naszych przodków. Jest to coś, na podstawie czego możemy budować naszą historię, historię kolejnych pokoleń - mówi w "Czasie pogody" psycholog i psychoterapeuta Anna Resler-Moskwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez niego nie byłoby współczesnej elektroniki". Co Polacy dali światu?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 15:30
Gościem "Czasu pogody" w Programie 1 Polskiego Radia był historyk Przemysław Słowiński - współautor (obok Teresy Kowalik) książki "Królewski dar. Co Polska i Polacy dali światu". To pierwszy tom monumentalnego dzieła poświęconego wkładowi Polaków w światowe dziedzictwo kultury, nauki i ducha. 
rozwiń zwiń