Tadeusz Woźniakowski kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 16:41
Ważny rozdział w historii polskiej muzyki rozrywkowej zapisał Tadeusz Woźniakowski - piosenkarz, śpiewak operetkowy i kompozytor, znany z takich piosenek jak "Czy pani tańczy twista", "Giovane, Giovane" oraz "Ty jeszcze nie wiesz".
Tadeusz Woźniakowski odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Tadeusz Woźniakowski odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"Foto: arch. prywatne

polskie radio studio mikrofon 1200.jpg
"Życie to piosenka" - reportaż Jakuba Tarki

Śpiewa (w kilku językach), komponuje i aranżuje. Paręset jego piosenek znajduje się w radiowych archiwach.
Karierę piosenkarską rozpoczął od wygranej w konkursie Polskiego Radia dla amatorów piosenkarzy. Szybko zyskał popularność i wielką sympatię słuchaczy. Występował w kultowej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie" oraz na festiwalach w Opolu i Kołobrzegu. W 2016 roku Tadeusz Woźniakowski został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


Posłuchaj
04:25 Jedynka/Czas Pogody 7.02.2021 Woźniakowski.mp3 Jakub Tarka o Tadeuszu Woźniakowskim (Czas Pogody/Jedynka)

 

Z okazji 90. urodzin artysty przypomnieliśmy fragmenty reportażu Jakuba Tarki poświęconego tej wszechstronnej postaci.

- Dorastałem wśród piosenek Pana Tadeusza. (...) Pamiętam przechodziłem taką fascynację piosenkami kowbojskimi, a Tadeusz Woźniakowski wydał w latach 70. "Piosenki spod siodła". Genialna płyta, pięknie zaaranżowana i zaśpiewana - wspomina Jakub Tarka, autor reportażu "Życie jest piosenką" poświęconego twórczości artysty. - Jak zacząłem robić audycje, reportaże o artystach, to przypomniałem sobie, że była kiedyś taka fascynacja. Zacząłem sprawdzać w archiwach radiowych, czy są jakieś rozmowy, nagrania i okazało się, że oprócz wielu piosenek nagranych w Polskim Radiu, nie było żadnej rozmowy z nim. Zadzwoniłem do Pana Tadeusza i okazało się, że to jest człowiek w świetnej formie - opowiada reportażysta. 

źródło: Gashren/Youtube

Ponadto w audycji: 

- wspomnienie o aktorze - Krzysztofie Kowalewskim 

- kartka z kalendarza - wspomnienie znakomitego i także wszechstronnego artysty, jakim był Czesław Wołłejko, którego monolog zaprezentuje Teresa Drozda.

- Kazimierz Kowalski polecił arię z opery Pucciniego w wykonaniu Teresy Żylis-Gary.

***

Tytuł audycji: Czas Pogody 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Gość: Jakub Tarka (reportażysta)

Data emisji: 7.02.2021 r. 

Godzina emisji: 10.24

ans

Czytaj także

"Lubię... specjalne okazje". Krystyna Prońko wydała nową płytę

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 15:40
Krystyna Prońko w "Muzycznej Jedynce" opowiedziała o swojej nowej płycie "Lubię... specjalne okazje", która zawiera piosenki premierowe oraz nowe aranżacje kilku piosenek wokalistki sprzed lat, które nie były upublicznione.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czarny Anioł" powojennego Paryża. Wspomnienie Juliette Greco

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2020 13:30
Była "Czarnym Aniołem" powojennego Paryża, ale nie od razu cieszyła się statusem wielkiej gwiazdy. Ikona francuskiej piosenki, Juliette Greco zmarła niedawno, 23 września 2020 r., w wieku 93 lat. Jak doświadczył ją los w trudnych wojennych latach? Od czego zaczęła się jej kariera i kto tworzył artystyczną bohemę ówczesnej stolicy Francji? 
rozwiń zwiń