14:37 2020_10_04 10_24_18_PR1_Czas_Pogody.mp3 "Czarny Anioł" powojennego Paryża. Wspomnienie Juliette Greco (Czas Pogody/Jedynka)
Uważano ją za ambasadorkę francuskiej piosenki. Debiutowała w Dzielnicy Łacińskiej, z którą do dzisiaj kojarzone jest jej imię. Była muzą egzystencjalistów z Jean-Paulem Sartre'em na czele. W latach 60. śpiewała utwory największych autorów tamtych czasów - Serge'a Gainsbourga, Leo Ferre, Jacquesa Brela, Georgesa Brassensa.
Doświadczenia wojenne
W czasie II wojny światowej wraz z matką i siostrą została aresztowana za działalność w ruchu oporu i deportowana do Niemiec. - Doświadczenia wojenne na pewno wpłynęły na jej życie i późniejszą karierę - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Marcin Dąbrowski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Rodzice jej rozwiedli się, ona z matką i starszą siostrą Charlotte mieszały razem, później działały w ruchu oporu. Matka z siostrą zostały przeniesione do obozu Ravensbrück, Juliette trafiła do innego obozu. Na szczęście wszystkie przeżyły i spotkały się już Paryżu - opowiada Marcin Dąbrowski.
Kariera -aktorstwo i śpiewanie
Jej karierą było jednocześnie aktorstwo i śpiewanie. W 1958 zagrała w znanym filmie Otto Premingera "Witaj smutku", na podstawie powieści Francoise Sagan. Jej największym triumfem na małym ekranie był "Belfegor, upiór Luwru". - Równolegle do swojej kariery piosenkarskiej miała reż karierę aktorską. Zagrała w blisko 30 filmach - podkreśla gość audycji. - W jednym z wywiadów Juliette Greco mówiła, że praca w filmie, na ekranie daje jej spokój, cierpliwość, natomiast praca na estradzie koncertowej to ciężka, fizyczna praca - dodaje.
źródło: British Pathé/Youtube
Koncerty w Polsce
Po raz pierwszy przyjechała do Polski w latach 60., tak jak wówczas wielu popularnych francuskich artystów. Jej pierwszy koncert w Polsce odbył się w 1962 roku. - Zapowiadał ją wtedy Lucjan Kydryński, który był zachwycony jej głosem i temperamentem, i tańcem, baletem rąk - mówi Marcin Dąbrowski. - Przez kilkadziesiąt lat śpiewała we Francji , Europie, na całym świecie. Swoim magnetyzmem dawała ludziom coś niezwykłego, pokazywała prawdziwy spektakl jak z historii o życiu, miłości można zrobić wielki teatr - dopowiada.
***
Tytuł audycji: Czas pogody
Prowadzi: Zbigniew Krajewski
Gość: Marcin Dąbrowski (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 4.10.2020 r.
Godzina emisji: 10.24
ans