Rocznica urodzin "Białego Anioła" - Anny German

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 10:35
Piosenkarka śpiewająca w siedmiu językach, występująca na całym świecie, laureatka wielu festiwali, pierwsza Polka, która wystąpiła w San Remo, najpopularniejsza polska piosenkarka wśród Polonii amerykańskiej (1966 i 1969), zdobywczyni złotej płyty za "Człowieczy los" nagrany w 1970 roku, kompozytorka i aktorka, gdyby żyła, 14 lutego obchodziłaby 85. urodziny.
Anna German (zdjęcie z lat 60.)
Anna German (zdjęcie z lat 60.)Foto: PAP/Stanisław Czarnogórski

Posłuchaj
43:03 [ PR1]PR1 (mp3) 2021_02_14 PR1_10_09_20_Czas_pogody.mp3 Rocznica urodzin "Białego Anioła" - Anny German (Czas pogody/Jedynka)

 

Z tej okazji w "Czasie pogody" wyemitowaliśmy - wyciągniętą z archiwum (1988) - absolutną perełkę, wywiad z mamą Anny German, Irmą Berner, w którym wspominała ona, między innymi, trudne lata dzieciństwa późniejszej gwiazdy.

1200x660_czas pogody_01a-02.jpg
"Czas pogody"

W wywiadzie Berner opowiedziała o swoich korzeniach. Kobieta urodziła się w Rosji, w kolonii założonej przez wspólnotę mennonicką (wyznanie chrześcijańskie zaliczane do protestantyzmu), która w wyniku prześladowań opuściła w XVI wieku Holandię, by poszukać przyjaznego miejsca do osiedlenia się. Matka Anny German ukończyła studia w Instytucie Pedagogicznym w Odessie.

Męża, Eugeniusza Germana, poznała, gdy podjęła pracę w szkole w środkowej Azji. - On był nieszczęśliwy, był ścigany. Zdecydowaliśmy się pojechać jeszcze dalej, do Urgenczu. Byłam w ciąży. W lutym 1936 roku urodziłam Anię - opowiedziała Berner i dodała, że niedługo potem dziecko bardzo się rozchorowało. Gdy lekarze odmówili przyjęcia Ani do szpitala, z pomocą przyszedł pewien Uzbek. Mężczyzna ofiarował im korę owocu granatu. 


Czytaj także:


- Żyliśmy w Taszkencie. Pracowałam na uniwersytecie, pracowałam w szkołach. W 1937 roku mąż wrócił do Urgencza. Został aresztowany. Już go więcej nie widziałam. Mąż miał w paszporcie - urodzony w Polsce, w Łodzi. Myślę, że to była przyczyna, że Stalin chciał go zniszczyć. Został rozstrzelany. Mnie zesłano, ale uciekłam do Kirgizji. To życie było takie ciężkie. Wpłynęło to na moją Anię. W 1946 roku przyjechałyśmy do Polski - powiedziała.

Berner podkreśliła, że Ania od dzieciństwa lubiła śpiewać. Ona sama z repertuaru córki najbardziej lubiła utwór "Na tamten brzeg". - To najpiękniejsza pieśń, bardzo mało grana w radiu i w telewizji - zaznaczyła.

W audycji można także posłuchać pełnej humoru rozmowy dwóch wielkich dam polskiej piosenki - Anny German z kompozytorką Katarzyną Gärtner (1966), z której można się dowiedzieć, między innymi... jak wysoka była German i czy wolała brunetów, czy blondynów. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Data emisji: 14.02.2021

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Zobacz więcej na temat: Anna German Zbigniew Krajewski

Czytaj także

Anna German. "Nigdy nie uczyłam się śpiewać"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 11:00
 - Anna German kiedyś powiedziała "Nigdy nie uczyłam się śpiewu, a to co inni osiągają za pomocą nauki, ja otrzymałam jako dar od Boga" - wspomniał polską piosenkarkę mgr Marcin Dąbrowski. Jak wyglądało życie artystki?
rozwiń zwiń