Życie na gruzach piekła. "Ostatnia więźniarka Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 14:30
Ponad 75 lat po wyzwoleniu obozu w Auschwitz okazuje się, że za jego drutami, w jednym z esesmańskich bloków, mieszka kobieta, która do dziś jest "więźniarką" tego miejsca i jego historii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: brunocoelho / shutterstock.com

Niektórzy mówią, że miłość może urodzić się na kamieniu. Najnowsza książka Niny Majewskiej - Brown to potwierdza. Ta niezwykła opowieść zatytuowana jest "Ostatnia więźniarka Auschwitz" i mówi o rodzinnych dramatach i przewrotności losu, który połączył miłością więźniarkę obozów na Majdanku, w Ravensbrück i Buchenwaldzie z więźniem Auschwitz, zsyłając ich po wojnie do Birkenau.

Posłuchaj
12:18 2021_02_21 10_22_38_PR1_Czas_Pogody.mp3 Życie na gruzach piekła. "Ostatnia więźniarka Auschwitz" (Czas pogody/Jedynka)

 

Tych dwoje naznaczonych śmiercią ludzi współtworzyło Muzeum Auschwitz-Birkenau, tu urodziły się ich dzieci, tutaj mieszkali i pracowali całe życie i tu do dziś mieszka ich córka.

Ostatnia "więźniarka"

Anna stała się ostatnią "więźniarką" Auschwitz. W wieku czterech lat, towarzysząc mamie, oprowadzała pierwszych zwiedzających. Zaraz po szkole podjęła pracę w muzealnym archiwum i pracuje w nim do dziś. Zna historię Auschwitz najlepiej i wie o nim niemal wszystko, uwięziona w szponach historii obozu.

- Pani Annie zaproponowano pracę w muzealnym archiwum i została w nim do dnia dzisiejszego, przeszła na emeryturę. Miałam wrażenie, że ona jest takim detektywem tej historii, bo tak jak ona sama mówi, wierzy, że te energie, które tam krążą i dzięki temu jest jej łątwiej odnaleźć pewne dokumenty, skojrzyć postacie i fakty - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Nina Majewska - Brown, autorka książki. 


f 

- W tej książce znajdziecie historię dwóch rodzin, których owocem jest Pani Ania i ta jej troska o historię i ocalenie tych historycznych elementów do dzisiaj - podkreśla Nina Majewska - Brown. 

***

W audycji posłuchaliśmy także arii z operetki "Nic w Wenecji" wybranej przez Kazimierza Kowalskiego oraz archiwaliów kabaretowych ze zbiorów Teresy Drozdy.​

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Materiał: Małgorzata Raducha

Data emisji: 21.02.2021r.

Godzina emisji: 10.23 

mat. wydawcy/kh/ans

Czytaj także

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla żony

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 05:45
75 lata temu Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Siła, odwaga i niezłomność. Takie były tamte kobiety"

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 11:00
- Oleńka jest symbolem wielu kobiet, wielu rodzin, które przeszły piekło na Kresach - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia pisarka Wioletta Sawicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lucyna Olejniczak: wiek nie ma znaczenia, zawsze warto realizować marzenia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 11:53
- Pisać zaczęłam na emeryturze, wówczas dopiero miałam czas, żeby zająć się tym, co mi sprawia przyjemność - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia autorka bestsellerowej sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej".
rozwiń zwiń