Francuski Frank Sinatra, czyli Charles Aznavour

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2021 12:55
Wśród wielu gwiazd francuskiej piosenki wyróżniał się przydomkiem "francuski Frank Sinatra". Naprawdę nazywał się Szahnur Aznavurian i pochodził z rodziny ormiańskich emigrantów, a świat pokochał go za takie przeboje jak "Isabelle", "La boheme", "La mamma" czy "She".
Charles Aznavour
Charles AznavourFoto: Kathy Hutchins/shutterstock

Adolf Dymsza 1200.jpg
Adolf Dymsza prywatnie. Chciał, aby postrzegano go jako człowieka honoru

W latach 60. XX wieku poznała go cała Polska. Był Francuzem, ale nigdy nie zapomniał swojej ojczyzny - Armenii. - Bez wątpienia Charles Aznavour jest symbolem wszechczasów Ormian, Armenii, nosicielem wszystkich wartości ormiańskich na całym świecie - powiedziała na antenie radiowej Jedynki Lilit Karapetyan, Ormianka mieszkająca w Polsce. 

Ormianie nazwali jego imieniem największy plac w Erewaniu - miał bowiem w swoim repertuarze XVIII-wieczną pieśń ormiańskiego poety. - W Erewaniu znajduje się budynek, który został w 2011 roku otwarty jako Centrum Kulturowe oraz Muzeum im. Charlesa Aznavoura - opowiadała gość audycji. -  Był on od zawsze obecny w Armenii. W mojej pamięci utkwiło to, że pierwszą pomoc tuż po trzęsieniu ziemi w 1988 roku, zorganizował Charles Aznavour. Później były kontynuowane jego działania charytatywne w postaci koncertów i ta pomoc była ciągle przekazywana za pomocą i pośrednictwem jego fundacji, która powstała, żeby pomóc Ormianom - wspominała. 

źródło: Charles Aznavour/Youtube

Posłuchaj
20:46 2021_03_07 10_22_55_PR1_Czas_Pogody.mp3 Francuski Frank Sinatra, czyli Charles Aznavour (Czas Pogody/Jedynka)

 

Pielęgnacja tradycji, kultury 

Jak podkreśla Lilit Karapetyan, Charles Aznavour podczas jednego z wywiadów opowiadał, że pielęgnacja kultury, tradycji, kuchni ormiańskiej od zawsze gościła w jego domu. - Mówił, że matka i babcia bardzo ceniły sobie każdy przejaw przekazania swoim dzieciom tego wszystkiego, co było ormiańskie. Może tak płynnie nie mówił, bo zawsze powtarzał, że najpłynniej i najłatwiej było mu się porozumieć w języku francuskim, ale też nie ukrywał znajomości języka ormiańskiego i innych języków - dodała.

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Data emisji: 7.03.2021 r. 

Godzina emisji: 10.23

ans

Czytaj także

Aleksander Doba nie żyje. Przypominamy wywiad ze słynnym podróżnikiem

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2021 15:00
Najpopularniejszy kajakarz świata do świątecznego studia "Czasu pogody" przyniósł książki "Opowiedz mi, Babciu" oraz "Opowiedz mi, Dziadku". Stało się to pretekstem do snucia wspomnień o przodkach. Rozmowa odbyła się w 2016 roku na falach radiowej Jedynki. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Woźniakowski kończy 90 lat

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 16:41
Ważny rozdział w historii polskiej muzyki rozrywkowej zapisał Tadeusz Woźniakowski - piosenkarz, śpiewak operetkowy i kompozytor, znany z takich piosenek jak "Czy pani tańczy twista", "Giovane, Giovane" oraz "Ty jeszcze nie wiesz".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie na gruzach piekła. "Ostatnia więźniarka Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 14:30
Ponad 75 lat po wyzwoleniu obozu w Auschwitz okazuje się, że za jego drutami, w jednym z esesmańskich bloków, mieszka kobieta, która do dziś jest "więźniarką" tego miejsca i jego historii.
rozwiń zwiń