Anegdoty Rutkowskiego. "Młynarski opowiadał, co miałem w głowie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 13:04
Znakomity muzyk, skrzypek i aranżer Andrzej Rutkowski komponował m.in. dla Haliny Kunickiej, Grażyny Świtały, Steni Kozłowskiej, Jerzego Połomskiego oraz Ireny Santor. Przy świątecznym stole opowiedział radiowej Jedynce o swoich wiecznie młodych przebojach oraz o współpracy z Wojciechem Młynarskim i Agnieszką Osiecką.
Wojciech Młynarski
Wojciech MłynarskiFoto: Anna Pietuszko / Forum

Posłuchaj
26:58 2021_04_04 10_23_48_PR1_Czas_pogody.mp3 Andrzej Rutkowski współpracował również z Agnieszką Osiecką, którą określał jako wspaniałą poetkę i znakomitą kumpelę (Jedynka/Czas pogody)

Utwór "Dwa serca, jak pociągi dwa" był jedną z pierwszych kompozycji Andrzeja Rutkowskiego dla Wojciecha Młynarskiego. Gość Jedynki wspomina to w dość szczególny sposób.

Piotr Machalica PR1 12.2019 1200.jpg
W hołdzie dla Młynarskiego. Wspaniały koncert Piotra Machalicy [POSŁUCHAJ]

- To były czasy tzw. komunizmu w Polsce, kiedy panowała cenzura. Wojtek w pierwszej wersji podsumowania tego tekstu napisał, że skoro osoba, która jest przy tablicy, nie potrafi dokładnie odpowiedzieć na pytanie, to "siadaj, dwa!". Nie spodobało się to cenzorowi, ponieważ uważał, że "siadaj, dwa!" odnosi się do spraw politycznych, a Wojtek miał na myśli, że ta osoba będzie siedziała przez dwa lata. Dowiedziałem się o tym od cenzora i Wojtek, jak mu to przekazałem, uśmiał się i to poprawił - mówił Andrzej Rutkowski.

Gość Jedynki przyznał, że od samego początku uważał Wojciecha Młynarskiego nie tylko za wspaniałego muzyka i poetę, ale również za człowieka, który pracował jak komputer. - Byłem u niego w domu, pokazałem mu melodyjkę, którą skomponowałem, a cały aranż miałem w głowie. Usiadłem do pianina, zaczynam brzdąkać i on właściwie opowiadał mi, co właśnie miałem w głowie, mimo że pierwszy raz usłyszał tę melodię - dodał Andrzej Rutkowski.

Źródło: Najlepsza polska muzyka/Grażyna Świtała, "Dwa serca, jak pociągi dwa"

Piosenka o różnych tytułach

Andrzej Rutkowski wspominał również piosenkę "Dla nas ta noc pod gwiazdami", którą śpiewała Grażyna Świtała. - Jej podstawowy tytuł brzmiał: "Ale Magda mówi". Grażyna właściwie zawsze miała ją na bisy i kiedy zapowiadała, mówiła: "Proszę państwa, teraz piosenka, którą na pewno wszyscy znacie: <<Ale Magda mówi>>". Wszyscy oczy w słup i nikt nie wiedział o co chodzi. Kiedy jednak zaczynała pierwsze słowa: "Dla nas ta noc pod gwiazdami", ludzie na sali wypuszczali powietrze i zaczynali z nią śpiewać - zdradził nasz rozmówca.

Źródło: Grażyna Świtała - temat/"Ale Magda mówi"

Osiecka pisała przepiękne teksty

Andrzej Rutkowski współpracował również z Agnieszką Osiecką, którą określał jako wspaniałą poetkę i znakomitą kumpelę.

- To była moja pierwsza poważniejsza kompozycja i zgłosiłem się do Agnieszki, żeby napisała tekst (…). Już na wstępie powiedziała, że podoba się jej kompozycja, tekst napisze i jakby mi on nie odpowiadał, to żebym dał znać i przygotuje drugi. Agnieszka przedyktowała mi przez telefon przepiękny tekst, zapisałem go sobie, prześpiewałem i doszedłem do wniosku, że… nie pasuje do tej melodii. Zadzwoniłem do niej, a ona: "Nie ma sprawy, zadzwoń jutro, będziesz miał drugi tekst". Z drugim było podobnie, był przepiękny, ale nie do tej stylizacji. Dopiero trzeci był już trafiony - opowiadał z uśmiechem Andrzej Rutkowski.

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Czas pogody

Prowadził: Zbigniew Krajewski

Gość: Andrzej Rutkowski (muzyk, skrzypek, aranżer)

Data emisji: 4.04.2021

Godzina emisji: 10.23

DS

Czytaj także

Zbigniew Buczkowski. 70-latek na rowerze

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2021 13:29
Mimo wieku aktor z rozkoszą jeździ na rowerze i potrafi robić codziennie kilkudziesięciokilometrowe wyprawy. Rower to było jego dziecięce marzenie, a pierwsze zarobione w chłopięcych latach pieniądze przeznaczył na zakup kolarki. - Kiedy spałem w nocy, stała przy moim łóżku - wspomina Zbigniew Buczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ojciec pokochał młynarstwo". Rodzinna opowieść spod Opatowa

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2021 14:23
W rodzinie Małkiewiczów z Drygulca na Sandomierszczyźnie tradycje przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dziad młynarz, ojciec młynarz, syn serowar, natomiast wnukowie robią wino i kiszonki… Mariusz Małkiewicz opowiada w Programie 1 Polskiego Radia o tym, jak pielęgnuje się pamięć o swoich przodkach.
rozwiń zwiń