Historia harcerek w Ravensbrück widziana z RPA

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:30
Południowoafrykański Mafeking i początki idei skautingu; II wojna burska i Robert Baden-Powell, a po latach historia zatacza koło zagarniając fantastyczne dziewczyny - przedwojenne polskie harcerki, wierne ideałom i wartościom skautingu nawet w nieludzkich okolicznościach. Jakich?
Więźniarki przy pracy w obozie w Ravensbrck
Więźniarki przy pracy w obozie w RavensbrückFoto: Bundesarchiv, Bild 183-1985-0417-15 / CC-BY-SA 3.0 / CC BY-SA 3.0 DE

ravensbrucek pomnik rzezby pap 1200.jpg
Historia martyrologii tysięcy kobiet. Rocznica rozstrzelania 13 Polek w Ravensbrück

Co łączy Mafeking i harcerki z Ravensbrück?

Reportażystka, podróżniczka i dziennikarka Anna Kwiatkowska-Bieda jest autorką reporterskiej książki pt. "Harcerki z Ravensbrück". Jest to opowieść o jedynej funkcjonującej w czasie II Wojny Światowej drużynie harcerskiej w obozie koncentracyjnym. Tworzyły ją więźniarki Ravensbrück, w większości przedwojenne harcerki. 

Posłuchaj
20:54 2021_04_11 10_21_41_PR1_Czas_Pogody.mp3 Historia harcerek w Ravensbrück widziana z RPA (Czas Pogody/Jedynka)

 

Preludium do książki stanowi opowieść dotycząca Mafekingu, niewielkiego miasta położonego w RPA. - Pomysł, żeby książkę zacząć od historii, która przydarzyła mi się w Mafekingu, powstała już wtedy, kiedy zabierałam się za jej pisanie, dlatego, że książki historyczne mają wtedy sens, kiedy nie są podręcznikiem, dotykają problemów, które są dla nas dzisiaj ważne - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Anna Kwiatkowska-Bieda. - Nie sposób zrozumieć co wydarzyło się w Ravensbrück bez tego, co działo się niemal pół wieku wcześniej w Mafekingu - dodała. 

okładka książki
okładka książki

II wojna burska i Robert Baden-Powell

Oblężenie Mafeking miało miejsce od 13 października 1899 do 17 maja 1900 podczas II wojny burskiej.  Była to przełomowa bitwa tej wojny, zakończona zwycięstwem Brytyjczyków, którzy zahamowali ofensywę Burów. Uczyniła z dowodzącego obroną Roberta Baden-Powella, brytyjskiego bohatera narodowego. - Mafeking to było dość istotne miasto na mapie Południowej Afryki, albowiem tam dochodziła linia kolejowa. W czasie II Wojny Burskiej to miasto było oblegane przez Burów, a bronił go Robert Baden-Powell, który zdobywał szlify w wojskach kolonialnych - opowiadała Anna Kwiatkowska-Bieda. - Baden-Powell już wcześniej, kiedy był w Indiach napisał podręcznik dla żołnierzy brytyjskiej armii, który się nazywał "Metody Skautowe", dlatego, że on świetnie sobie zdawał sprawę, że w warunkach kolonialnych doświadczenia tubylców, które pozwalają na dobre odnajdowanie się w terenie i radzenie sobie w dość nieprzyjaznych warunkach jest istotne - tłumaczyła.

Obozy koncentracyjne w Południowej Afryce  

Jak podkreśliła autorka książki pt. "Harcerki z Ravensbrück" historia obozów koncentracyjnych rozpoczęła się właśnie w RPA. - Do obozów koncentracyjnych w Południowej Afryce w czasie II wojny burskiej trafiały rodziny, które walczyły przeciwko Brytyjczykom. Burowie nie mieli armii zawodowej, mieli armię "pospolite ruszenie". Lord Kitchen po to, żeby Burów odciąć od aprowizacji, masowo wsadzał do obozów koncentracyjnych żony, dzieci i tak samo w tych obozach panował głód, choroby, praca. Wszystko to co znamy w czasów II Wojny Światowej - opowiadała gość audycji. - Historia Ravensbrück zaczyna się paradoksalnie na innym kontynencie, w mieście Mafeking - dodała. 

Czytaj również: 

***

Tytuł audycji: Czas Pogody 

Prowadzi: Zbigniew Krajewski 

Rozmawiała: Małgorzata Raducha 

Gość: Anna Kwiatkowska-Bieda (reportażystka, podróżniczka, dziennikarka)

Data emisji: 11.04.2021 r. 

Godzina emisji: 10.24

mat. promocyjne/ans 

Czytaj także

Nina Novak. Historia najwybitniejszej polskiej primabaleriny

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 17:25
W Polsce znana jest nielicznym miłośnikom baletu, na świecie zrobiła oszałamiającą karierę. Obecnie ma 97 lat i nadal kilka godzin dziennie poświęca ćwiczeniom, które pozwalają jej utrzymać formę i uczyć młode baletnice w Wenezueli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Feliks Frachowicz - zapomniany kompozytor, twórca wielu przebojów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 11:25
W audycji "Czas pogody" przypomnieliśmy postać kompozytora Feliksa Frachowicza, twórcy "Miłosnej serenady", "Po burzy" czy "W małym ogródku", nadając archiwalną rozmowę m.in. z synową artysty, Anną Frachowicz, oraz wywiad z Martą Mirską poświęcony jego osobie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anegdoty Rutkowskiego. "Młynarski opowiadał, co miałem w głowie"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 13:04
Znakomity muzyk, skrzypek i aranżer Andrzej Rutkowski komponował m.in. dla Haliny Kunickiej, Grażyny Świtały, Steni Kozłowskiej, Jerzego Połomskiego oraz Ireny Santor. Przy świątecznym stole opowiedział radiowej Jedynce o swoich wiecznie młodych przebojach oraz o współpracy z Wojciechem Młynarskim i Agnieszką Osiecką.
rozwiń zwiń