"Jeśli umrze, Rosja poniesie konsekwencje". Biały Dom ostrzega Moskwę ws. Nawalnego

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 05:42
Biały Dom ostrzega Moskwę przed konsekwencjami ewentualnej śmierci Aleksieja Nawalnego.
Aleksiej Nawalny
Aleksiej NawalnyFoto: AA/ABACA

Doradca prezydenta Joe Bidena do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że jeśli dysydent umrze w więzieniu, Rosja poniesie konsekwencje.

nawalny pap_20210220_0D4 1200.jpg
Europejski apel ws. pomocy lekarskiej dla Nawalnego. Wspólne oświadczenie krajów UE

Jake Sullivan poinformował, że Stany Zjednoczone przekazały władzom w Moskwie swoje stanowisko w sprawie Aleksieja Nawalnego. - Ponieważ Pan Nawalny przebywa rosyjskim więzieniu, na Rosji spoczywa odpowiedzialność za jego los - powiedział Jake Sullivan, dodając, że Rosja może zostać pociągnięta do odpowiedzialności przez społeczność międzynarodową. - Przekazaliśmy, że będą konsekwencje, jeśli Pan Nawalny umrze - powiedział Jake Sullivan w telewizji CNN.

Posłuchaj
00:54 11027337_1.mp3 Biały Dom ostrzega Rosję w sprawie A. Nawalnego. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Doradca prezydenta USA nie chciał ujawnić, jaka może być odpowiedź na śmierć Aleksieja Nawalnego, ale powiedział, że Biały Dom analizuje różne opcje. Zapytany, dlaczego w ubiegłą środę, ogłaszając sankcje wobec Rosji, prezydent Joe Biden nie wypowiedział się publicznie na temat Nawalnego, Jake Sullivan stwierdził, że Biały Dom uznał prywatny kanał komunikacji za bardziej skuteczny.

Czytaj także:

Prezydent USA w sobotę wypowiedział się na temat Aleksieja Nawalnego. Joe Biden powiedział, że traktowanie opozycjonisty jest całkowicie niesprawiedliwe i niedopuszczalne.

dn

Czytaj także

"Za jego zdrowie odpowiada rosyjski rząd". Biały Dom wzywa Kreml do zapewnienia Nawalnemu bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 22:31
Rosyjski opozycjonista przebywa w kolonii karnej w Pokrowie. Jak poinformował jego prawnik, ma on dwie przepukliny kręgosłupa i zaczyna tracić czucie w rękach.
rozwiń zwiń