Zły stan zdrowia Nawalnego. Rosyjski opozycjonista jest już w szpitalu w zakładzie karnym we Włodzimierzu

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 17:42
Aleksiej Lipcer, adwokat rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, poinformował, że polityk został przewieziony z kolonii karnej w Pokrowie w obwodzie włodzimierskim do szpitala znajdującego się na terenie innej kolonii, we Włodzimierzu.
Kolonia karna nr 3 Federalnego Zarządu Służb Więziennych w obwodzie włodzimierskim, gdzie znajduje się regionalny szpital dla skazanych, do którego przewieziony został Aleksiej Nawalny
Kolonia karna nr 3 Federalnego Zarządu Służb Więziennych w obwodzie włodzimierskim, gdzie znajduje się regionalny szpital dla skazanych, do którego przewieziony został Aleksiej NawalnyFoto: PAP / EPA / SERGEI ILNITSKY

Obrońca rosyjskiego opozycjonisty powiedział agencji Reutera, że próbował się zobaczyć z Nawalnym, ale nie został do niego dopuszczony.

pap_20210220_0D7 (1).jpg
"Może umrzeć za kilka dni". Zespół Nawalnego wzywa do akcji w jego obronie, Kreml ostrzega

O tym, że Aleksiej Nawalny, który od 31 marca prowadzi głodówkę, trafi do szpitala, poinformowały w poniedziałek służby więzienne. Zapewniły, że jego stan jest "zadowalający", ale przyznały jednocześnie, że Nawalny jest codziennie badany przez lekarza internistę i leczony witaminami.

Działacz opozycji antykremlowskiej Lew Szlosberg ocenił, komentując komunikat służb więziennych, że w istocie te dane potwierdzają oficjalnie ciężki stan zdrowia Aleksieja Nawalnego.

Prawnik Aleksieja Nawalnego, Aleksiej Liptsner rozmawia z dziennikarzami przed punktem kontrolnym kolonii karnej nr 3 (fot. PAP / EPA / SERGEI ILNITSKY) Prawnik Aleksieja Nawalnego, Aleksiej Lipcer rozmawia z dziennikarzami przed punktem kontrolnym kolonii karnej nr 3 (fot. PAP / EPA / SERGEI ILNITSKY)

Zła sława kolonii karnej we Włodzimierzu

Zwolennicy polityka i obrońcy praw człowieka zwracają też uwagę, że kolonia karna nr 3 we Włodzimierzu, na której terenie znajduje się szpital, owiana jest bardzo złą sławą.

Czytaj także:

- Ten zakład karny to taka sama kolonia karna z torturami, tylko że z dużym szpitalem, do którego przewożeni są ciężko chorzy. A więc należy to rozumieć tylko jako fakt, że stan Nawalnego się pogorszył - oświadczył współpracownik opozycjonisty, Iwan Żdanow.

Wyraził przekonanie, że prawdziwe informacje o samopoczuciu Aleksieja Nawalnego mogą przekazać tylko jego adwokaci.

"Kolonia karna nr 3 nazywana jest »Motorką«. Uważana jest za jedną z najstraszniejszych w obwodzie włodzimierskim. Skazani tak bardzo boją się tam trafić, że gotowi są w proteście podcinać sobie żyły" - napisała na swoim Facebooku szefowa organizacji Ruś Siedząca Olga Romanowa.

Powołała się na adwokata Walerija Szuchardina, który mówił o torturowaniu osadzonych tam prądem elektrycznym.

1200.jpg
"Jeśli umrze, Rosja poniesie konsekwencje". Biały Dom ostrzega Moskwę ws. Nawalnego

Nawalny leczony witaminami

Jeden z osobistych lekarzy Aleksieja Nawalnego, anestezjolog Aleksiej Erlich powiedział portalowi MBCh Media, że podawanie witamin może być jedynie elementem jakiegoś szerszego leczenia i jeśli pacjent nie jest leczony dodatkowo, to taka terapia jest "wątpliwa". Jego zdaniem polityk powinien ze względu na swoje dolegliwości dostawać środki przeciwbólowe.

Choroba opozycjonisty

Aleksiej Nawalny, który w sierpniu zeszłego roku padł ofiarą otrucia, od pierwszych dni marca znajdował się w kolonii karnej w Pokrowie, gdzie miał odbywać wyrok pozbawienia wolności. Wkrótce przekazał, że ma problemy ze zdrowiem - odczuwa bóle kręgosłupa i drętwienie prawej nogi, a także, że jest pozbawiany snu. Dolegliwości się pogłębiły i Nawalny zaczął tracić czucie w kończynach.

Od 31 marca opozycjonista prowadzi głodówkę, domagając się w ten sposób dopuszczenia do niego lekarza spoza kolonii karnej.

Czytaj także

Europejski apel ws. pomocy lekarskiej dla Nawalnego. Wspólne oświadczenie krajów UE

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 18:02
Unia Europejska zaapelowała do Rosji o zapewnienie Aleksiejowi Nawalnemu pomocy lekarskiej. Oświadczenie w tej sprawie w imieniu 27 krajów opublikował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Komentarz zamieściła na Twitterze także przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Presję w tej sprawie wywiera również Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biały Dom: jeśli Nawalny umrze w łagrze Rosja poniesie konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 19:44
Biały Dom ostrzegł w niedzielę, że będą "konsekwencje", jeśli więziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, którego stan zdrowia pogarsza się, umrze. Władze nie pozwalają, aby zbadał go lekarz spoza kolonii karnej, gdzie przebywa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosja: lekarzy Nawalnego nie wpuszczono do kolonii karnej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 20:55
Lekarze Aleksieja Nawalnego przyjechali w niedzielę do kolonii karnej w Pokrowie, gdzie opozycjonista odbywa wyrok pozbawienia wolności. Nie zostali wpuszczeni do środka. Nie spełniono też ich prośby, by mogli skontaktować się z władzami więziennymi.
rozwiń zwiń