Nie pasował do świata gwiazd. Opowieść o aktorze Bogumile Kobieli

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2021 11:45
- Było w nim coś, co Anglicy określiliby "misfit" - skłócony z życiem - powiedział w audycji "Czas pogody" Maciej Szczawiński, autor książki "Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli". Genialny aktor, gdyby żył, właśnie skończyłby 90 lat.
Okładka książki Macieja Szczawińskiego pt. Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli
Okładka książki Macieja Szczawińskiego pt. "Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli"Foto: mat. promocyjne

Posłuchaj
13:33 Jedynka/Czas pogody - 30.05.2021 kobiela Nie pasował do świata gwiazd. Opowieść o aktorze Bogumile Kobieli (Czas pogody/Jedynka)

 

krajewski zbigniew_009084.jpg
"Czas pogody"

Bogumił Kobiela urodził się 31 maja 1931 roku w Katowicach. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie (1953). Był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku (1953-1955 i 1958-1960), teatrzyku studenckiego Bim-Bom wraz ze Zbigniewem Cybulskim (1955-1958), Teatru Ateneum w Warszawie (1960-1963), kabaretów Dudek i Wagabunda (1963–1966), Teatru Komedia (1966–1969).

Grał w filmach najwybitniejszych polskich reżyserów, m.in. Andrzeja Wajdy. Pojawił się w ponad 40 produkcjach. Popularność przyniosła mu rola Jana Piszczyka - konformisty próbującego osiągnąć akceptację społeczeństwa w burzliwych realiach ćwierćwiecza historii Polski, od rządów sanacji po czasy stalinizmu - w komedii "Zezowate szczęście" (1960) w reżyserii Andrzeja Munka. Występował w Telewizji Polskiej w programach estradowych, satyrycznych, a także w Teatrze Telewizji.

Zmarł 10 lipca 1969 roku, w klinice w Gdańsku, do której trafił po wypadku samochodowym. Został pochowany w swojej rodzinnej miejscowości, w Tenczynku koło Krakowa.


Czytaj także:


Skłócony z życiem

- Mamy do czynienia z fenomenem - Bogumił Kobiela odszedł tak dawno, a wciąż jest obecny. Niewielu aktorów, artystów wytrzymuje taką próbę czasu. On wygrał, przetrwał - powiedział w Programie 1 Maciej Szczawiński.

- Mnie Bogumił Kobiela zainteresował, zaintrygował - i dlatego napisałem książkę - ponieważ okazał się kimś więcej niż aktorem. Zresztą, powiedźmy sobie szczerze, czy aktor komediowy może rozpłomienić wyobraźnię w miarę młodego człowieka, jakim wówczas byłem? Raczej bohaterowie z innej bajki są dla nas atrakcyjni. Już bardziej Zbigniew Cybulski. Ktoś z kimś chcielibyśmy się utożsamić, być nim. Kto chciałby być Kobielą? - zauważył.

- Oczywiście, mogła imponować jego inteligencja, jego ironia, przewrotność. Ale to nie jest ktoś, do czyich rysów twarzy byśmy chcieli przymierzać własne - wskazał gość radiowej Jedynki.

Szczawiński podkreślił, że docenia dorobek artystyczny Kobieli, ale zaciekawił go rewers, podszewka tej postaci. - Był to bardzo skomplikowany człowiek, niesłychanie wrażliwy (...) Okazało się - nie chcę tego bardzo demonizować - że było w nim coś, co Anglicy określiliby "misfit" - skłócony z życiem. Kobiela był chyba w jakiś sposób skłócony z życiem - stwierdził. 

Według niego Kobiela był niesłychanie wrażliwy pod tym obliczem roześmianego aktora komediowego. Umiał ukryć te sprawy, które chciał pozostawić tylko dla siebie i być może nawet przed najbliższymi nie chciał ich ujawniać. - Co było cierpieniem, lękiem. Co było niemieszczeniem się w życiu. Takim życiu, które używa dosyć jednowymiarowych kategorii i formuł - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Czas Pogody

Prowadzi: Zbigniew Krajewski

Rozmawiała: Agnieszka Ciecierska

Gość: Maciej Szczawiński (autor książki "Zezowate szczęście. Opowieść o Bogumile Kobieli")

Data emisji: 30.05.2021 r. 

Godzina emisji: 10.00-12.00

kk

Czytaj także

Sławomir Łosowski: staram się udowadniać, że nie stoję w miejscu

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2021 13:22
- Zmiany służą temu, by pokazać słuchaczom, że my się rozwijamy, że ja się rozwijam - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Sławomir Łosowski, popularny muzyk, kompozytor i autor tekstów. Czy technik elektronik może zostać artystą wykonującym muzykę elektroniczną? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego jeszcze nie wiemy o Kalinie Jędrusik?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2021 14:45
Uwodzicielka, gwiazda wyklęta, która kusiła seksapilem Brigitte Bardot i sylwetką Marilyn Monroe - o tym, czego jeszcze nie wiemy o Kalinie Jędrusik, dowiemy się z nowej książki Uli Ryciak pt. "Niemoralna. Kalina", która ukaże się 19 maja 2021 r. 
rozwiń zwiń