Praca nad płytą, praca nad sobą. Tomek Makowiecki i Jack Savoretti o najnowszych nagraniach

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 14:07
– To jest utwór, którego zalążek powstał cztery lata temu. Któregoś dnia spotkałem Michała Wiraszko z zespołu Muchy. Spędziliśmy kilka wieczorów, puściłem mu swoje piosenki, nad którymi pracowałem. Michał przysłał mi tekst do demo tej piosenki, który trafił centralnie w moją duszę – mówi Tomek Makowiecki, przyznając, że przygotowanie utworu "Bardziej niż zwykle" trwało blisko rok i wymagała wiele także pracy nad sobą. 
Tomasz Makowiecki
Tomasz MakowieckiFoto: mat. promocyjne

Gość "Trójka Żąda debiutów" ocenił, że do jego trzech lat artystycznego milczenia przyczyniło się wiele spraw. – Tak samo intensywnie pracowałem, jak i nie pracowałem nad nową płytą. Czas pandemii był dla mnie ciekawym czasem. Wielu z nas wszystko się wywróciło do góry nogami, mnie również. Zrobiłem porządki w szufladach z moją muzyką. Zacząłem na nowo podchodzić do swojej twórczości, która trochę przeleżała – przyznaje Tomek Makowiecki. 

Posłuchaj
51:23 2021_06_26 14_07_06_PR3_Trojka_Zada_debiutow.mp3 Debiuty i powroty. O swoich najnowszych i utworach opowiadali Tomek Makowiecki, Jack Savoretti i zespół Obrasqi (Trójka Żąda debiutów)

 

Tomasz Makowiecki/Tomasz Makowiecki - "Ostatni Brzeg" , "Your Foreign Books", "Na Szlaku Nocnych Niedopałków"

Gościem audycji była także Monika z zespołu Obrasqi. Po pierwszy raz spotkaliśmy się przed dwoma laty, kiedy grupa była na początku swojej działalności. – Już w 2019 mieliśmy gotowy materiał na płytę, potem przyszedł rok pandemiczny. Co prawda przed nim dostaliśmy propozycję wydawniczą, ale ostatecznie z niej zrezygnowaliśmy, żeby móc tworzyć bez ograniczeń, swobodnie więcej utworów – opowiada artystka. 

OBRASQi/Porzeczkowy Raj - OBRASQi (Official video)

– Płyta zaczyna się mrocznie, to jest taki zabieg eksperymentalny. Na środku jest utwór instrumentalny "Fenix" i potem płyta staje się coraz jaśniejsza tekstowo i brzmieniowo. Kończymy pozytywnym trochę sentymentalnym utworem "Iskierki" – opowiada gość Trójki. Wokalista zgadza się z Tomaszem Żądą, że płyta jest zamkniętą i kompletną całością i poszczególne kompozycje tracą, jeśli słuchać ich oddzielnie. 

Monika z zespołu Obrasqi Monika z zespołu Obrasqi

Pierwszym zagranicznym gościem w historii audycji "Trójka Żąda debiutów" był... Jack Savoretti, którego najnowsza płyta "Europiana", ukazała się w piątek 26 czerwca. – Nie tylko włoska muzyka mnie inspirowała, także francuska, hiszpańska i skandynawska. "Europiana" wzięła się z muzyki takich wykonawców jak Julio Iglesias, ABBA, Phoenix czy Daft Punk, to bardzo różnorodne brzmienia europejskie. Spektrum jest dużo szersze niż muzyka włoska  – ocenia muzyk.  


Jack Savoretti/Jack Savoretti - Secret Life (Official Video)

Całą rozmowę z Jackiem Savorettim usłyszą Państwo już wkrótce na antenie Trójki.

***

Tytuł audycji: Trójka Żąda debiutów
Prowadzi: Tomasz Żąda
Goście: Tomek Makowiecki (wokalista), Monika Dejk-Ćwikła(zespół Obrasqi) Jack Savoretti (wokalista)
Data emisji: 26.06.2021
Godzina emisji: 14.07

gs

Czytaj także

Prapremiera i premiery w Trójce: Nastroje, Nocti i L.A.W.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 15:00
– Ten utwór powstał dwa lata po "Lecie doskonałym", nasz styl odrobinkę ewoluował. Jesteśmy optymistycznie nastawieni do tej premiery i mamy nadzieję, że słuchaczom też się spodoba – mówiła w audycji "Trójka Żąda debiutów" Aleksandra Borak z zespołu Nastroje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kasia Stankiewicz o miłości i akceptacji

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 21:08
– Na niewiele w trudnych okolicznościach mamy wpływ, ale mamy go na to, jak i z kim spędzimy ten dzień i na to, co dzieje się w naszym wewnętrznym świecie. Chciałam, żeby ta piosenka była akceptacją, dotyczącą najważniejszego uczucia, jakim jest miłość – mówiła wokalistka, opowiadając o kulisach powstawania utworu w trakcie pandemicznych miesięcy. 
rozwiń zwiń